Bir Nisan Şakası Nereden Gelmiştir? Tarihçesi Nedir? ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: Bir Nisan Şakası Nereden Gelmiştir? Tarihçesi Nedir? özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, Bir Nisan Şakası Nereden Gelmiştir? Tarihçesi Nedir? hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

Güncel

Yaşamımız boyunca gördüğümüz bu “1 Nisan Şakası” nereden geliyor acaba. Düşüdüğümüz zaman diğer günler gibi maddi bir rant sağlama amacında olmadığınıda görüyoruz. Peki o zaman bu Bir Nisan şakası nereden geliyor. Şu ana kadar belki düşünmemişizdir. Şimdi bir bakalım bu “1 Nisan Şakası” nereden geliyor. Maili hazırlayan kişi “1 Nisan Lütfen okuyun ve öğrenin” diye başlıyor sözlerine. Evet okuyalım da öğrenelim.
Metni aynen şöyle:
 1 Nisanın Tarihçesi;  15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının daetkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil ‘Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım’ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler. Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içdi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada Şehit edilir.
                  İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır. Maalesef hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış,yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan 1 Nisan’lar,  bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.
Artık 1 Nisan şakası yapmayacağımı biliyorum, keşke daha önceden de yapmasaydım…

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver