Bilgisayarlı Tomografi, Bilgisayarlı Tomografi Çekim Teknikleri Bt Çektirme, Bilgisayarlı Tomografi Çekimi

bilgisayarlı tomografi çektirme, bilgisayarlı tomografi çektirme nasıldır, bilgisayarlı tomografi işlemi, bilgisayarlı tomografi nasıl çekiliyor

Bilgisayarlı tomografi (BT) nasıl çekilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarlı tomografi, gelişen teknolojinin ürünlerinden biri olup tıbbın en çok ihtiyaç duyduğu, kesitsel görüntüleme sağlayan inceleme tekniklerindendir. Bilgisayarlı tomografi üstün özellikleri ile bu zaman kadar hastalıklar hakkında detaylı bilgi vermiş ve birçok kişinde hayatını kurtarmıştır.

Bilgisayarlı tomografi çektirme işleminde hasta makinenin düz masasına yatırılır. Ardından masa ”gantry” denilen yuvarlağın içine sokulur. Bu sırada hastanın hiçbir şekilde hareket etmemesi istenir. Vücudun incelenen bölgesini kesitsel olarak görüntüleyen cihaz, bilgisayara bağlıdır. Hastanın incelenmek istenilen bölgesinde x-ışını 360 derecelik bir dönüş uygular. X-ışınının vücuda girmesi ile birlikte tüm veriler de bilgisayara aktarılır. Dokular böylece bilgisayar ekranı tarafından incelenebilmektedir.

X-ışını başta organlar, yumuşak dokular ve kemikler olmak üzere vücudun şekil ve yerleşimini en ince ayrıntısına kadar net bir şekilde göstermektedir. Buda x-ışının en önemli özelliğidir. Bilgisayarlı tomografi, diğer benzer işlemlere göre çok daha doğru bilgiler vermekte ve hastalıklara erken teşhis konmasını sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver