Bilgisayardan Android kontrolü [Windows 7, Mac ve Linux üzerinden Android telefona erişim]

Android cihazlar ile uzak masaüstü bilgisayar (pc) kontrolü nispeten kolaydır. Çünkü uzaktan Windows  7 ye bağlanmak ve kontrol etmek için Teamviewer ve Join.me gibi kullanışlı programlar vardır. Fakat Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri üzerinden Android tabanlı telefonlara yada tabletlere erişmek daha zordur.

Ama şanslıyız ki, bu işi kolaylaştıracak bir yöntem var ve ben burada sizlere adım adım resimli olarak anlatacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Windows’tan Android telefona nasıl bağlanacağız ve kontrol edeceğiz?

enbasityolu.png (145×40)

  1. Droid VNC Server uygulamasını Android telefonunuza yükleyeceksiniz. Bu server(sunucu) programıdır. Bu programı kurup çalıştırın ve açılan pencereden “Start Server” butonuna tıklayın. Yukarıdaki resimde buton görülmektedir. Daha sonra yukardaki resmin en alt kısmında çıkan iki satır numaraları bir yere not edin. Bunlar ip adresi ve port numaralarıdır. Droid VNC Server indirmek için tıklayınız.
  2. Şimdi sıra bilgisayara yükleyeceğimiz programa geldi.UltraVNC veya RealVNC uygulamalarından birini yükleyebilirsiniz. Bu programlardan istediğinizi seçip yükleyin, kurun ve çalıştırın. Ardından çıkacak olan pencereye, bir önceki adımda kaydettiğiniz ip ve port numaralarını girin. UltraVNC ya da RealVNC indirmek için üzerlerine tıklayın. Hepsi bu kadar.
  3. Eğer Mac ile Androide bağlanmak istiyorsanız, Mac üzerine yükleyeceğiniz program Chicken of the VNC dır. İndirmek için üzerine tıklayınız. Eğer Linux üzerinden Android telefonlara erişmek isterseniz bu kez de Linuz üzerinde zaten kurulu olan “Remote Desktop Viewer” programını çalıştırmanız yeterlidir.
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Merhabalar, uygulamayı denedim, fakat sadece ekran görüntüsünü veriyor tableti kontrol edemiyorsun lisanslı sürümüde dosya transferine izin veriyor.
    Tam anlamıyla tableti kontrol edebilicek bi uygulama varmıdır acaba ?

Cevap Ver