Bilgisayara Program Nasıl İndirilir, Yüklenir ve Kurulur [Resimli Anlatım]

İnternet geniş bir dünya. Sabah akşam sayfalar arasında dolaşırken diyelim ki çok beğendiğiniz ve tam ihtiyacınız olan bir program gördünüz ve bunu Windows bilgisayarınıza indirmek ve kurmak istiyorsunuz. Eğer Windows 7, XP ve Vista yüklü bilgisayara bir programın nasıl indirileceğini ve nasıl kurulacağını bilmiyorsanız, aşağıda sizler için en basit şekilde adım adım anlattım. Türkçe program indirme sitelerinden kolayca istediğiniz programları seçip indiriyorsunuz, peki ya indirme linki hatalıysa ne yapacaksınız? Ya da forumların program sayfalarında işinize çok yarayacak olan bir program gördünüz fakat programın indirme linkini rapidshare, fileserve, uploading gibi paralı veya geri sayım yaparak bekleten dosya indirme sitelerinden vermişler. Eee, napacaksınız? Ufak bir programı indirmek için bir,beş ya da bazen 15 dakika bekleyecekmisiniz?  Tabiki bu saçma olurdu! Meraklanmayın sizlere yüklemek istediğiniz her türlü programı en hızlı şekilde indirmenin ve kurmanın yolunu resimli olarak anlatıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

enbasityolu.png (145×40)

 1. İndirmek istediğiniz programın adını biliyorsanız, bu programı www.google.com.tr adresine girerek aratabilirsiniz. Aratmak için önce programın ismini yazın ve sağına da “indir” , “download”,  “türkçe indir” ya da “ücretsiz indir” seçeneklerinden duruma göre birini yazın. Mesela ingilizce bilmiyorsanız, yanın “türkçe indir” yazmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer aradığınız programın ücretli ve ücretsiz sürümleri var ise, o zaman da yanına “bedava indir” ve ya “ücretsiz indir” yazmanız yerinde olacaktır. Fakat biliyoruz ki, bu program indirten sitelerin hepsine güvenemeyiz. Hiçbiri babamızın oğlu değil ve bize program linki diye verdiklerinin başımıza neler getirebileceğini tahmin bile edemeyiz. Bu sebeple güvendiğimiz sağlam sitelerden programlarımızı indirmemiz bizim için daha iyi olur. Bu sitelerin başında da Gezginler.com, İnndir.com ve Tamindir.com geliyor. Mesela Kaspersky programının demosunu yüklemek istiyorsanız, google arama kutusuna “kaspersky gezginler” yazarak aratabilirsiniz. Böylece www.gezginler.net sitesinin kaspersky sayfasına ulaşacak ve tek tıkla programı indirebileceksiniz. Üstelik eğer programın türkçe dil desteği varsa, söz konusu bu üç site hep türkçe olan versiyonlarını yayınlarlar. Program tanıtımlarının sadeliği, anlaşılırlığı ve en hızlı indirme linklerini vermesi nedeniyle sizlere Gezginler sitesini tavsiye ediyorum.
 2. Eğer aradığınız programın verilen linkleri bozuk yani çalışmıyorsa, o zaman programın üretici firması tarafından hazırlanna indirme sayfasına gidip indirebilirsiniz. Bunun için google da aratırkan program isminin yanına “download” yazmanız yeterlidir. Böylece google ingilizce olan sonuçları da ilk sayfada gösterecektir. Siz çıkan bu sonuçların altındaki url adreslerine bakarak genelde bunların programın resmi sitesi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mesela diğelim ki, Combofix programını indirmek istiyorsunuz fakat türkçe sitelerden bulduğunuz linkler çalışmıyor veya eski sürümlerine ait. O zaman google arama kutusunu açın ve tıklayın, ardından “combofix download” yazın ve enter tuşuna basın. Aşağıdaki resimde göstermiş olduğum sayfa çıkacaktır.
  Bu sayfada altını çizerek gösterdiğim iki sitenin adresi bizim aradığımız programın adıyla başlıyor. Büyük ihtimal ile bu bizim programımızın resmi sitesidir. Peki iki linkten hangisine tıklayacağız. Burası size kalmış, eğer hızlı bir şekilde programı indirmek istiyorsanız, yuvarlak içinde gösterdiğim adreslerden içinde “download.php” yazanı sizi indirme sayfasına götürür. Alttaki seçenek ise programın ana sayfasına götürür ve buradan programla ilgili en son haber ve detayları da öğrenebilirsiniz.
  Ben sizin hızlı bir şekilde indirmek istediğinizi varsayarak ilk linke tıkladığınızı varsayıyorum, yani adresinde download yazısı olan linke. Aşağıdaki sayfa açılacaktır.
  Burada yapmanız gereken şey, sayfa içinde bir yerde Download yazan bir link ya da buton bulmak ve tıklamaktır. Eğer Download linki yok ise o zaman bizim örneğimizde olduğu gibi, Download yazısının altında program ismi üzerinden indirme linki verilmiştir. Mesela yukardaki resimde altını çizdiğim “Download Combofix” yazısının hemen altında, ComboFix.exe isimli linke tıklayarak programı indirebilirsiniz.
  Fakat tek seçeneğiniz bu değil. Yani programı illaki programın resmi sitesini ziyaret ederek indirmek zorunda değilsiniz. Eğer türkçe sitelerdeki linkler bozuk ise, bu ingilizce indirme sitelerinin ki de bozuk demek değildir.
  Aşağıda listelemiş olduğum kaliteli ve güvenilir ingilizce program indirme sitelerine girip, oradan programınızın ismini yazıp aratarak da indirebilirsiniz.
  Bu sitelerin başlıcaları:
 3. Artık aradığınız programı her türlü bulup indirmiş olduğunuzu varsayıyorum. Peki şimdi bu programı bilgisayarınıza nasıl kuracaksınız? Onuda anlatıyorum: Diyelim ki Firefox internet tarayıcısı programını masaüstünüze indirdiniz. O zaman masaüstünde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi firefox kurulum dosyası olacaktır.
  Bu dosyaya çift tıklayarak çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.
  Diğer tüm program kurulumlarında yapmanız gereken adımı burda da yapacaksınız. Genel olarak program kurulum pencerelerinin “ileri” ya da “next” yazan butonlarına tıklayarak programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu şekilde hızlı kurulum genelde en ideal ve sıradan kullanıcılar için uygun ayarları seçer. Zaten profesyonel olanlar kendilerine özel bir kurulum ayarı yapabilirler. Buradan siz de resmin alt tarafında bulunan “ileri” butonuna basarak ilerleyin ve aşağıdaki pencereye gelin.
  Bu pencerede kurulumu standart özellikleri ile mi yoksa bazı özelliklerini değiştirerek mi kurmak istediğinizi soruyor. Genelde “standart” seçeneği seçili olur. Siz bunu değiştirmeden yine “ileri” butonuna tıklayarak ilerleyin.
  Burada üst tarafta işaretlediğim yerde görüldüğü gibi, Firefox programının hangi klasöre kurulacağını gösteriyor. C sürücüsünün içindeki “program files” yani program dosyaları klasörüne kuracaktır. Eğer ilk kez firefox’u kuruyorsanız, buradan yine “ileri” butonuna tıklayarak ilerleyin. Fakat benim bilgisayarımda Firefox’un daha önceki bir sürümü zaten kurulu olduğu için, ben en son sürümüne yükselteceğim. Bu yüzden burada “Yükselt” butonuna tıklayarak kurulumu gerçekleştiriyorum.
  Artık masaüstünüzde otomatik olarak görünecek olan Firefox kısayoluna çift tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz. Yukardaki resimde Firefox kısayolu görülmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

 1. sağ olun elinize sağlık emeğe saygı arkadaşlar bazı programlar oluyor diğerleri demi aynı şekilde yoksa değişik mi admin yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Cevap Ver