Bilgisayar Programcısı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bilgisayar Programcısı, Bilgisayar Programcısı hakkında, Bilgisayar Programcısı ile ilgili bilgi, Bilgisayar Programcısı mesleği, Bilgisayar Programcısı nasıl olunur, Bilgisayar Programcısı olmak için, Bilgisayar Programcısı olmak için hangi okulu okumalı, Bilgisayar Programcısı özellikleri, Bilgisayar Programcısı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 
Bilgisayar Programcısı Görevleri
Bilgilerin bilgisayarda amaca uygun olarak sistematik bir biçimde kullanımını sağlayacak bilgisayar programları yazar, pek çok bilgisayar programlama dilini bilir ve elindeki bilgilerin niteliğine en uygun olan programlama dilini seçer ve programı bu dilde yazar, Programlama dillerinin yazımında kullanılan kodlamaları yapar ve uygular, Yazdığı programı test eder, Sistem analistinin verdiği formları, bilgisayarın kullanım diline kodlar. Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bilgisayar Programcısı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar (macintosh, PC vs.) Disket, disk, Printer, scanner, klavye gibi araç-gereç ve malzemeler. Programlama dilleri

 

Bilgisayar Programcısı Özellikleri
Bilgisayar programcısı olmak isteyenlerin; Sistemli düşünme gücüne sahip, Matematikle ilgili ve bu konuda başarılı, Kendini yenileyebilen, araştırmacı, bir konuda verilerin çözümlenmesi için yapılması gereken işlemleri kavrayıp bunu bilgisayar diline aktarabilen, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

 

Bilgisayar Programcısı Okulu
Mesleğin eğitimi, aşağıda belirtilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Bilgisayar Programcılığı” bölümünde verilmektedir.

 

Bilgisayar Programcısı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 2 yıldır.

 

Bilgisayar Programcısı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Bilgisayar Programcılığı” ön lisans diploması ve “Bilgisayar Programcısı” unvanı verilir.

 

Bilgisayar Programcısı Çalışma Alanları
Bilgisayar Programcılığı eğitiminden sonra, kişilerin iş bulma olanakları geniştir. Hemen hemen tüm kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Bilgisayarın her alanda yaygınlaşması, bu meslekteki elemanların iş bulmalarını kolaylaştırmakta ve aranan eleman olma özelliklerini daha uzun bir süre koruyacaklarını göstermektedir. Bu mesleği hem kadınlar hem de erkekler tercih etmektedirler.

 

Bilgisayar Programcısı Meslekte İlerleme
Bilgisayar Programcılığı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar- Enformatik, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik – Bilgisayar, Kontrol Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar, Enformasyon Teknolojileri” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver