Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir? Bilgisayar Kasa Temizliği, Tozları Temizlemek İçin Öneriler

Sıcaklık bilgisayarınızın en büyük düşmanıdır. Zamanla bilgisayar kasanızın içinde biriken tozlar kasanın içindeki soğutma mekanizmalarını engellemektedir. Bu da bilgisayar kasanızın içindeki bileşenlerin ömrünü kısaltmaktadır. Bilgisayarınızın soğutma mekanizmasının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için her 6 ya da 12 ayda bir kasayı iyice temizleyin.

Burada sizlere bunun en sağlam ve en basit şeklini anlatıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

enbasityolu.png (209×46)

  1.  Bilgisayarınızı kapatın ve fişini prizden çekin.
  2. Bilgisayar kasanızı açın.
  3. Bir kompresör kullanarak kasanızın içindeki bileşenlerin üzerine bulunan tozları alın. Kompresör bulmanızın imkanı yoksa, bir elektrikli süpürge de kullanabilirsiniz. Fakat bunların bilgisayar temizliği için kullanabileceğiniz ufak bir başlığı var. Onu takmanız gerekiyor. Aksi halde dikkatli davranmazsanız geri dönüşü olmayan hasarlar verebilirsiniz. Anakart, RAM bellek, harddisk, işlemci ve ekran kartının üzerindeki tozları alırken en az 4 yada 5 santim yukardan tutun.
  4. Fanların üzerindeki ve aralarındaki tozları kompresör ile çekip temizleyin. Bu sırada farın dönmesini önlemek için elinizle tutun ve aralardaki tozları iyice alın. Fakat çok sert tutmayın, çünkü bunlar hassas olduğu için kırılıp elinizde kalabilir.Daha sonra alkollü bir bez  ile üzerinden geçerek temizleyebilirsiniz.  Eğer fanlarınız ulaşılmayacak bir yerdeyse veya o an bulunduğu yerde iyi temizleyemiyorsanız, o zaman fanı sökün ve elinize alarak iyice temizleyin.
  5. Yine kompresör kullanarak güç kaynağının üzeirnde biriken tozları temizleyin. Eğer kasanızın güç kaynağının altında bir filtre varsa, onun üzerinde biriken tozları da iyice çekin.

  6. İşlemci üzerindeki ısı kapağı ve işlemci fanı da iyicene temizlenmelidir. Bunun için de yine kompresör kullanın. Eğer temizlemekte zorlanıyorsanız, bu parçaları sökerek temizleyin. Bu parçaları tekrar takmadan önce işlemcinin ve ısı kapağının termal yağlarını temizlemeyi unutmayın. Bu yağları bir bezin üzerine alkol döküp iyice silerek temizleyebilirsiniz.
  7. Son olarak tüm portların üzerindeki tozları kompresör ile çekin ve içini dışını alkollü bezle silin.

Hespi bu kadar! Eğer bilgisayar kasanızı bir halının üzerinde yada direk yerde tutuyorsanız her 6 ayda bir temizlemeyi unutmayın. Eğer kasanızı masanın üzerine koyuyorsanız o zaman senede bir temizlik yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver