Bilgisayar Başında Otururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar Başında Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilgisayar kullanırken oturuş kuralları çok önemlidir. Ekranın üst kısmı göz seviyesinde olmalı ve ekranla göz arasındaki en uzak mesafe ekrandakileri rahat görebileceğiniz en uzak mesafede olmalıdır. Odanızdaki pencereler ile ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen ışınlar ekran üzerine düşmemelidir. İri harflerle yazmak, koyu renklerden çok açık renkler kullanmak ve bilgisayar balındaki her 45-50 dakikadan sonra bir 5-10 dakika ara vermek göz ve beden sağlığı açısından iyi olacaktır.

bilgisayar başında otururken nelere dikkat etmek gerekir uzun süre monitöre bakmanın sakıncaları nelerdir ofiste çalışırken dikkat edilmesi gerekenler
Kış aylarında güneş ışını daha az olduğu için ek aydınlatmaya daha fazla ihtiyaç duyulur. Bu yüzden de evde ya da ofiste otururken gözlerimizin sağlığı açısından aydınlatmaya dikkat etmek gerekir. Çünkü yanlış ışıklandırılan ortam da gözde kurulu, baş ağrısı ve göz yorgunluğu meydana gelebilir. Az ışıkta veya spot olmayan aydınlatma altında uzun süre çalışan kişilerin gözleri çabuk yorulur. Bu durumda onlar okuduklarını iyi göremez ve iyi kavrayamazlar. Bunun için oda veya ofisi normal ışıklandırmak ve ışığın doğrudan gözlere temasından uzak durmak gerekir.
Aramalar: bilgisayar başında otururken nelere dikkat etmek gerekir? uzun süre monitöre bakmanın sakıncaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver