Bilet Satış Elemanı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Bilet Satış Elemanı, Bilet Satış Elemanı hakkında, Bilet Satış Elemanı ile ilgili bilgi, Bilet Satış Elemanı mesleği, Bilet Satış Elemanı nasıl olunur, Bilet Satış Elemanı olmak için, Bilet Satış Elemanı özellikleri, Bilet Satış Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Bilet Satış Elemanı Görevleri
Gişeyi/bankoyu açar, satış ve rezervasyon listesini kontrol eder, biletleri kaşeler, yer kuponlarını hazırlar, müşteri isteklerini belirler, müşteriyi bilgilendirir, bilet keser, bilet iptal eder, açık bilet verir, bilet iade fişi verir, misafir ve serbest giriş listesi hazırlar, Günlük satış tutanağı (icmal) hazırlar, Kasanın ara kontrolünü yapar, Kasa hesabı yapar, Kasayı muhasebeye teslim eder, Meslekle ilgili hizmet içi eğitim, işbaşı eğitim vb. faaliyetlere katılır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bilet Satış Elemanı Kullanılan Malzemeler
Bilgisayar, Faks, Hesap makinesi, Pos makinası(Viza ödemeleri için) Kasa, Telefon, Kaşe, ıstampa, numaratör, takvim, saat, Bilet, defter, fatura, hesap fişi.

 

Bilet Satış Elemanı Özellikleri
Bilet satış elemanı (gişe/banko) olmak isteyenlerin; Ayrıntılara özen gösteren, güler yüzlü, sabırlı, temiz olmaya özen gösteren, İkna yeteneğine sahip, İnsanlarla iletişimde başarılı kimseler olması gerekir.

 

Bilet Satış Elemanı Çalışma Alanları
Bilet satış elemanlığı (Gişe/Banko), işgücü piyasasında kamu ve özel sektörde geniş iş olanaklarına sahip bir meslektir. İşi gereği, değişik kesimlerden, çok sayıda ve farklı yapıdaki insana bilet satışı yapmanın yanı sıra, bir tür danışma hizmeti de vermektedir. Meslek mensuplarının mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin yanı sıra dış görünüş ve temizliğe de özen göstermeleri beklenmektedir. Bu meslekte çalışanlar, işleri gereği müşteri ile doğrudan muhatap olurlar. Bu elemanlar çalıştıkları kurumu doğrudan temsil ettiklerinden, firmalar nitelikli personelle çalışmak istemektedir. Toplumun eğitim düzeyinde görülen gelişmeye paralel olarak, müşteri taleplerinin artması, bilet satış elemanının işlerini ve sorumluluğunu artırmaktadır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması bilet satış elemanının niteliğini yükselten bir etken olarak değerlendirilmektedir. İş bulma şansını artırmak için temel düzeyde yabancı dil bilgisinin de giderek önem kazandığı görülmektedir.

 

Bilet Satış Elemanı Okulu
Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda (en az 15 kişinin katılımıyla) Halk eğitim Merkezlerinde verilmektedir.

 

Bilet Satış Elemanı Okulu Süresi
Eğitim süresi toplam 80–160 saattir. Gişe ve banko açabilme, bilet satışı ve rezervasyon yapabilme, Günlük satış tutanağı hazırlayabilme konularında ders alırlar.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver