big bang big bang son durum büyük hadron çarpıştırıcı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Etiketler: atom, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, Büyük Patlama

CERN’de elektrik arızası Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

CERN’de elektrik arızası

Deney şimdilik durduruldu. Yüz yılın deneyi olarak adlandırılan büyük çarpışma deneyi durduruldu.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) çalıştırılan parçacık hızlandırıcısı, elektrik arızası yüzünden bugün durduruldu.

CERN sözcüsü, yerin 100 metre altındaki 27 km’lik dairevi tünelin soğutma sisteminin elektrik arızasından etkilendiğini bildirdi.

Sözcü, AFP muhabirine “Bu çok karmaşık bir aygıt; deneme sürecindeyiz, böyle arızalar normal” dedi ve arızanın gün içinde giderilebileceğini ve sistemin tekrar çalıştırılacağını söyledi.

Bir hafta önce çalıştırılan “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” adlı dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısında, proton huzmeleri ışık hızına yaklaştırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sonucu mikrosaniyeler içinde ortaya çıkıp kaybolacak parçacıklar incelenerek madde ve kainatın sırrı aydınlatılmaya çalışılacak.

Son Aramalar: atom, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, big bang, big bang son durum, büyük hadron çarpıştırıcı, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Büyük Patlama, Büyük Patlama deneyi, büyük patlama deneyinde neler oldu, CERN, fizik, hadron, lage hadron collider, lhc, nükleer, parçacık, parçacık çarpıştırıcı, proton

dunyanin en buyuk deneyi, arabada elektrik arızaları, araba elektrik arızası, canon g12 arızalar, araba elektrik arızası yuzunden neden calısmaz, arabanın elektrik arızası, huzme arızası nedir, Büyük çarpışma

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver