Biberiye ve Biberiyenin Faydaları

BİBERİYE

Latince adı (ROSMARINUS OFFICINALIS L.), anavatanı Akdeniz havzasıdır. Soğuğa karşı çok hassastır. Evde saksıda yetiştirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Biberiye yaprakları bitkinin çiçek açtığı zaman toplanır. Hiç beklenmeden kurutulur.

BİBERİYENİN FAYDALARI

Biberiye deriyi tahriş eder. Sinirleri gevşetir, rahatlatır. Mideyi kuvvetlendirir. İdrar ve ter söktürür. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Eklem yerleri ağrıları, romatizma, sinir ve kas ağrılarına karşı bu bitkiden elde edilen biberiye yağı ağrılı uzuvlara ovularak sürülür.

Biberiye çayı kan dolaşımı rahatsızlıklarına çok çabuk tesir eder. Bir tutam biberiye yaprağı 1 su bardağı kaynar su içine bırakıldıktan sonra bir taşım kaynatılarak (kaynamaya başladığı anda kapatarak) içilir. Bu çaydan fazla içildiği takdirde yüz kızarması meydana gelebilir. Biberiye banyo suyuna da karıştırılabilir. Banyo için en iyisi 50 gram biberiye yaprağını 1 litre kaynar suya bırakınız. Yarım saat sonra bu suyu banyo suyuna ilave ediniz. Bu banyo kan dolaşımını hızlandırır. Rahatlatır. Bazı hassas insanlar yatmadan önce alınan bu banyodan rahatsız olabilirler. Bu tarz rahatsızlık duyan kişilere tavsiyemiz biberiye banyosunu öğle saatlerinde veya öğleden evvel alsınlar.

biberiye bitkisi, biberiyenin faydaları
Biberiye baharat olarak da sevilerek kullanılabilir. Sebze çorbaları, sebze yemekleri, kızartmalar, soslar, tavuk ve mantar, hatta peynirli ve yumurtalı yemeklere leziz bir tat verir. Biberiye kullanılırken fazla kullanmamaya dikkat etmek gerekir.
İlgili aramalar: biberiye bitkisi, biberiyenin faydaları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver