Bezeme Nedir Hakkında Bilgi

Bezeme Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Bezeme Nedir, Bezeme Ne Anlama Gelir, Bezeme Ne Demektir, Bezeme Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Bezeme ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bezeme Anlamı

Bir nesnenin ya da canlının yapısını ve işlevini değiştirmeden yüzeysel olarak yapılan süsleme sanatı. Tarihin en eski zamanlarından beri, insanlar, yaşadıkları yerleri, kullandıkları eşyaları ve kendi bedenlerini çeşitli yöntemlerle süslemişlerdir. Yakın zamana kadar yüzeysel bir uygulama olarak görülen bezeme, günümüzde insan-çevre ilişkisinin önem kazanmasıyla birlikte mekânsal yeni anlamlar kazanmıştır.

Bezeme sanatının temel ögesi örgelerdir. Örgeler tek başlarına ya da bir kompozisyon içinde kullanılır. Örgeler soyut ya da somut olabilirler. Somut örgeler, insan, hayvan, bitki ya da cansız maddelerden esinlenir. Soyut ögelerse çoğunlukla geometrik şekillerden oluşur. Özellikle İslâm sanatında soyut örgelerden oluşan bezemeler sıkça kullanılmaktadır.

Bezeme sanatının ilk örnekleri, düz ve eğri çizgiler, sarmallar ve noktalarla bezenmiş, seramik kaplarda görülür. Daha sonra çeşitli hayvan biçimleri, bitkiler ve gökyüzünde görülen cisimler bezemelerin esin kaynağı olmuştur. Daha sonra sanattaki gelişmeler paralel olarak, bezeme sanatı da gelişmiş ve sanat akımlarının etkisiyle birçok bezeme akımı ve tekniği geliştirilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Bezeme Nedir Bezeme ödev ara Bezeme kelime anlamı Bezeme sözlükte ara Bezeme ansiklopedi bilgi bankası ara Bezeme ne demek Bezeme neye denir

Bezeme ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver