Beze Büyümeleri, Beze Büyümeleri Nedenleri, Beze Büyümelerinin Nedeni

beze büyümesi, beze büyümesi neden olur, beze büyümesinin nedenleri, boyunda beze büyümeleri neden olur

Boyunda beze büyümesi ve nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan, kişiye göre büyüklükleri değişen ve vücuda giren mikroplarla savaşan bezelerin bazı nedenlerden dolayı boyutlarında aşırı büyümeler meydana gelmektedir. Boyun, kasık, kulak çevresi ve dirsekte bulunan bezeler, iç organalarda ve göğüs boşluğunda da bulunurlar.

 

Boğazda yer alan bademciklerde bezedir ve çoğu zaman beze büyümeleri ciddi bir rahatsızlık olmadığını gösterse de, enfeksiyon hastalıklarının yada kanserin habercisi de olabilirler. Bu yüzden bezelerin büyüklüğü hastalığın tanısı için önemlidir. Eğer bezeler 1 cm’den küçük iseler ciddiye alınacak bir sorun değildir.

1 cm altında büyüklüğe sahip olan bezeler sorun teşkil etmezken, 1,5 cm yada üzeri boyutta ortaya çıkan bezeler bir an önce araştırılmalıdır. 1,5 cm üzerindeki bezeler hastalık belirtisi olduğu için ciddiye alınmasında ve bir an önce tedavi edilmesinde yarar var. Özellikle omuz üzerinde meydana gelen bezeler kesinlikle ihmal edilmemelidir.

 

Beze büyümesi nedenleri

 

Ense ve boyun kısmında meydana gelen bezeler çoğu zaman enfeksiyöz hastalıklarını işaret eder. Hele ki beze büyümeleri iki haftadan az sürüyorsa kesinlikle enfeksiyöz kaynaklıdır. Eğer ki beze büyümesi iki haftada geçmediyse kanser ve verem gibi kötü hastalıklar akla getirilmelidir.

Bazı beze büyümelerinin sebepleri uzun süreli kullanılan ilaçlarda olabilir. Deri hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, diş ve diş eti hastalıkları da enfeksiyondan dolayı beze büyümesi nedenleri olabilir.

Boyun bölgesinde meydana gelen bezeler çoğu zaman bademcik iltihabı ve çürük dişlerden dolayıdır. Boyunda beze büyümesi uzun sürdüyse tüberkülozu işaret edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver