Beyni Besleyen Besinler, Beyni Besleyen Yiyecekler, Beyni Besleyen Yiyecekler Nelerdir

beyni çalıştıran besinler, beyni çalıştıran gıdalar, beyni nasıl beslenir, beyni ne besler

Kara üzüm beyni besliyor!

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kara üzümün faydalarını araştıran bilim adamları, bu meyvenin bilinenden daha çok sağlığa yararı olduğunu açıkladılar. Uzun yıllar boyunca güzelleşmek için kullanılan kara üzüm, beyni besleyerek kanser hücrelerinin de gelişimini önlemektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik, kara üzümün faydaları hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladı.

 

Kara üzüm sağlık için şifa kaynağıdır diyen Prof. Dr. Hüseyin Çelik, bu meyvenin sıkça tüketilmesini önermekte. Zayıflamaya yardımcı olan, kanseri önleyen ve güzellik iksiri olarak uzun yıllar kullanılan kara üzüm, beyin fonksiyonlarını da güçlendiriyor. Çelik; vitamin, mineral, potasyum, demir ve magnezyum bakımından zengin olan kara üzümün bağışıklık sistemini de güçlendirdiğine dikkat çekti.

 

Kara üzümün faydaları


Çoğu kişi bu meyveyi kan yapıcı özelliği ile tanır ve tüketir. Ama kara üzüm kan yapıcı özelliğinin yanı sıra sağlığa daha birçok konuda faydalıdır. Bir salkım kara üzüm vücudu dinç tutarak, beyni hücrelerini geliştiriyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Zayıflamak içinde düzenli olarak kara üzüm tüketilmesini öneren Çelik, yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini de engellediğini söyledi. Kara üzüm kanı sulandırarak koroner kalp rahatsızlıklarına karşı da korumakta. Ayrıca kara üzümün lifli bir yapıya sahip olmasından dolayı mideye zarar vermeksizin bağırsakları ve böbrekleri çalıştırıyor. Alerji, kireçlenme, iltihaplı hastalıklarda, karaciğer ve kansızlık tedavisinde de  kara üzüm tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver