Beyinde Salgılanan Melatonin Hormonu Faydaları, Beyindeki Melatonin Hormonu, Melatonin Hormonu

Melatonin hormonu faydaları, Melatonin hormonu ne işe yarar, Melatonin hormonu nedir, Melatonin hormonu yararları

Melatonin hormonu faydaları nelerdir?

Vücudumuzda envaiçeşit hormonlar bulunmakta ve bu hormonlardan biride beynimizde bulunan ve sadece uyuduğumuz zamanlar salgılanan melatonin hormonu olmaktadır. Melatonin hormonu ışıkların sönmesi ve uykuya dalmamız ile beraber beyin tarafından uyarılıp harekete geçer. Bu hormonun sağlığımız için o kadar çeşitli yararları bulunmaktadır ki, bu yararları okuduğunuz zaman bizim gibi sizlerle çok şaşıracaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Melatonin hormonu bilhassa da karanlıkta uyuduğumuz zaman yoğun olarak salgılanır. Vücudumuzun doğal korunma ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesini destekleme gibi bir özelliği bulunmasının yanı sıra, bilhassa sonbahar ve kış mevsimlerinde husule gelen grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı da vücudun direncini arttırır. Klinik ortamda yapılan deneyler sonucunda ise melatonin hormonunun kanser hücrelerini etkisi hale getirdiği ortaya çıkmıştır. Bilhassa da meme tümörünün büyümesini engellemektedir.

Bağışıklık sistemini koruyan melatonin hormonunun faydalarından bir diğer ise kalp ve damar hastalıklarını önlemesidir. Kalp ve damar yolu hastalıklarının da görülme riskini arttıran melatonin hormonu, genel sağlığımız için önemli hormonlar arasındadır.

Tüm bu sağlık sorunlarından korunmak ve melatonin hormonunun yararlarından faydalanmak istiyorsanız uyku saatlerinizi düzenli tutmalısınız. Televizyon ışığında ya da gece lambasında uyumak yerine karanlık bir ortamda uyumayı tercih etmeniz, melatonin hormonunun daha yoğun salgılanmasına olanak sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver