Beyincik Nedir Beyincik Görevi Nelerdir? Hakkında Bilgi

Beyincik Nedir Beyincik Görevi Nelerdir?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Beyincik Nedir, Beyincik Ne Anlama Gelir, Beyincik Ne Demektir, Beyincik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Beyincik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Beyincik Anlamı

Merkezî sinir sisteminin bir üyesi. Beyincik, küçük beyin olarak da adlandırılabilir. Kafatasının arkasında ve alt tarafında bulunan beyincik, karışık kas hareketlerinin düzenlenmesinden, dengenin sağlanmasından ve beden pozisyonunun alınmasından sorumlu beyin merkezidir. Gözden, kulaktan, kulak içi yarım daire kanallarından uyarılar alan beyincik, buna göre beden pozisyonumuzu saptar. Yüzeyi kıvrımlarla artırılmıştır.

Büyük beyin isteğe bağlı olarak herhangi bir kas hareketi emri verdiği zaman, beyincik bu hareketin doğru olarak yapılmasını sağlar. Örneğin, bir merdivenden inerken büyük beyin sürekli olarak ayaklara ve ellere emirler vermez. Yalnızca inme eyleminin emrini verir. Beyincik de ayak, bacak, kol, vb. kasların ne kadar ve ne şiddetle kasılması gerektiğini ayarlar ve uygular. Oransal olarak, en büyük beyincik yunus, balina ve kuşlarda bulunmaktadır

Konu ile ilgili aramalar: Beyincik Nedir Beyincik ödev ara Beyincik kelime anlamı Beyincik sözlükte ara Beyincik ansiklopedi bilgi bankası ara Beyincik ne demek Beyincik neye denir

Beyincik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver