Beyin Ölümü Gerçekleşince Ne Olur, Beyin Ölümü Hakkında, Beyin Ölümü Ne Anlama Gelir

beyin ölümü ne demektir, beyin ölümü nedir, beyin ölümü olması ne demek, beyin ölümünün gerçekleşmesi

Beyin ölümü ne demek?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Tıp alanında yapılan teknolojik gelişmeler günümüzde beyin ölümü gerçekleşmiş olan insanların uzun müddet boyunca yaşamasına olanak sağlamakta ve kalpleri durana kadar insanlar hayatta tutulmaktadır. Peki bu nasıl olur? Beyin ölümü gerçekleşmesi ne demektir? Beyin ölümü hakkında merak ettiğiniz tüm sorunların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin kalbi çalışmakta, göz bebekleri açık durmakta ve vücut ısısı da ortamda göre değişmektedir. Ancak beyin ölümü gerçekleşen bir insandan hiçbir refleks ve duyarlılık alınmamaktadır. Bu durum tıp alanında otonom sinir sisteminde (bitkisel sinir sistemi) yalnızca kalple ilgili bölümü çalışması olarak tanımlanmaktadır.

Beyin ölümü gerçekleşen hastalar kendi başlarına hareket sağlayamazlar. Hasta solumum cihazına bağlıdır ve bu cihaz üç dakika arayla durur. Cihazın durmasından sonra hasta kendi solunumunu kendi gerçekleştirebilir. Ancak hastanın beyninden hiçbir elektriksel etkinlik alınmaz. Bu soruna kısacası bitkisel hayatta denir.

Beyin ölümü gerçekleşen hastalar cihazlara bağlı olarak yaşamlarını sürdürmekte ve iyileşme oranları çok nadirdir. İyileşme ihtimali olan hastalar Barbitürat türü uyku ilaçlarından zehirlenme sonucu ortaya çıkan çok ağır koma hastaları, çocuk komaları ve vücut ısısının aşın derecede düşmesi sonucu ortaya çıkan koma hastalarındadır. Ancak bu iyileşme oranı da çok düşük olduğundan cihaza bağlı hayatta kalan hastaların fişi çekilmeli mi, yoksa çekilmemeli mi tartışma konusu olur.

Cihaza bağlı yaşam sürdüren, beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların eğer kalp ölümü de gerçekleşirse, hasta canlılığını tamamen yitirecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver