Beyazıt Camii Nedir Nerededir, Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Beyazıt Camii Nedir Nerededir, Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Beyazıt Camii Nedir, Beyazıt Camii Ne Anlama Gelir, Beyazıt Camii Ne Demektir, Beyazıt Camii Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Beyazıt Camii ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Beyazıt Camii Anlamı

Beyazıt Camii Nedir Nerededir, Yapılışı, Kim Tarafından Yapılmıştır
İstanbul’da Beyazıt meydanındaki cami. 1501-1505 yılları arasında II. Bayezit’in emriyle yaptırılmıştır. Kimi tarihçilerin, mimarının Hayrettin olduğunu ileri sürmelerine karşın, bulunan son belgelerde caminin mimarı olarak Yakub Şah bin Sultan Şah gösterilmektedir. Beyazıt Camii, dış görünüşü ve iç süslemeleri bakımından çok görkemli ve güzeldir. Mihrabın ve iç kapının üzerinde birer yarım kubbeyle iki yanında dörder küçük kubbe yer alır. Avluya açılan kapıları Selçuk mimarlığının izlerini taşır. Caminin iki ucunda birbirine uzak iki minaresi vardır. Birçok kez onarılmıştır. Caminin yanında medrese, imaret ve kütüphane, bahçesinde II. Bayezit’in türbesi yer alır.


Konu ile ilgili aramalar: Beyazıt Camii Nedir Beyazıt Camii ödev ara Beyazıt Camii kelime anlamı Beyazıt Camii sözlükte ara Beyazıt Camii ansiklopedi bilgi bankası ara Beyazıt Camii ne demek Beyazıt Camii neye denir

Beyazıt Camii ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver