Betimleme Nedir Örnekleri Hakkında Bilgi

Betimleme Nedir Örnekleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Betimleme Nedir, Betimleme Ne Anlama Gelir, Betimleme Ne Demektir, Betimleme Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Betimleme ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Betimleme Anlamı

Betimleme Nedir Örnekleri
Varlıkları en belirgin özellikleriyle tam ve açık biçimde anlatma. Eski söyleniş biçimiyle “tasvir etme”. Betimleme yapılırken varlıklar, bir tablo gibi her yönüyle anlatılır. Betimlenen varlığın, öteki varlıklardan ayrı ve benzer yanları ele alınır.

Betimleme, yalın bir söyleyişle, sözcüklerle resim çizmektir. Görme, işitme, tatma, dokunma, koklama gibi duyu organlarımız aracılığıyla varlıkların belirleyici niteliklerini görünür kılmadır.

Varlıkların belirleyici özelliklerini belirtmek amacıyla yapılan betimlemelere “izlenimsel betimleme” denir. Bu tür betimlemelerde yazar, gözlem yoluyla ayrıntılara gider.

Kimi betimlemelerdeyse, varlıkların belirleyici özellikleri yerine genel özellikleri verilir. Yazar bunu yaparken kendi yorumunu katmaz, nesnel bir tavır takınır. Amacı da okura izlenim kazandırmak değil, bilgi vermektir. Bu tür betimlemeye de “açıklayıcı betimleme” denir.

Konu ile ilgili aramalar: Betimleme Nedir Betimleme ödev ara Betimleme kelime anlamı Betimleme sözlükte ara Betimleme ansiklopedi bilgi bankası ara Betimleme ne demek Betimleme neye denir

Betimleme ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver