Besin Zinciri Nedir Hakkında Bilgi

Besin Zinciri Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Besin Zinciri Nedir, Besin Zinciri Ne Anlama Gelir, Besin Zinciri Ne Demektir, Besin Zinciri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Besin Zinciri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Besin Zinciri Anlamı

Madde ve enerjinin bir canlıdan ötekine yiyecek biçiminde aktarılma dizisi. Canlılar arasındaki beslenme ilişkileri, bir zincirin halkaları biçiminde düşünülebilir. Bu zinciri “üreticiler”, “tüketiciler” ve “ayrıştırıcılar” oluşturur. Besin zincirinde, aynı zamanda bir canlıdan bir başkasına enerji de aktarılır.

Her besin zinciri Güneş’le başlar. Güneş enerjisi, yeşil bitkilerin (üreticiler) fotosentez yapmaları sırasında besin maddelerine bağlanır. Bu zincir aşağıdan üreticilerden başlayarak yukarıya tüketicilere doğru devam eder. Besin zinciri bir ekosistemde kimyasal maddelerin dönüşümünün açıklanmasında ve enerji akışını belirlemede yararlıdır.

Bir beslenme zincirinde en çok dört ya da beş basamak bulunabilir. Besin zincirinin halkalarını oluşturan her canlıda, ısı biçiminde bir enerji kaybı olur. Örneğin kalabalık bölgelerde yaşayan insanlar, tahıl yiyen hayvanlar yerine, doğrudan tahılla beslenmeyi tercih ederler. Bu sayede besin zincirinin bir halkasını azalttıklarından toplam yiyecek miktarını azaltmış olurlar. Besin zinciri kısaldığından son tüketiciye ulaşan enerji miktarı da artmış olur.


Konu ile ilgili aramalar: Besin Zinciri Nedir Besin Zinciri ödev ara Besin Zinciri kelime anlamı Besin Zinciri sözlükte ara Besin Zinciri ansiklopedi bilgi bankası ara Besin Zinciri ne demek Besin Zinciri neye denir

Besin Zinciri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver