Besin Zehirlenmesi, Besin Zehirlenmesi Belirtileri, Besin Zehirlenmesi Beslenme

besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır, besin zehirlenmesi nasıl önlenir, besin zehirlenmesi ne yapmalı, besin zehirlenmesi nedir

Besin zehirlenmesi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İlkbahar ve yaz mevsimlerinde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biri, besin zehirlenmesidir. Havaların ısınması neticesiyle besinler uzun süre sağlıklı bir şekilde kalamadıkları ve besinlerde bakteriler üredikleri için, sağlığımızı ciddi derece etkilerler. Besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır ve önlemek için ne yapılmalıdır, işte cevapları:

 

 

Besin zehirlenmesi nedir?

 

Toksin bulaşmış yada mikrop üremiş olan besinlerin ve içeceklerin vücuda alınması sonucu meydana gelen hastalığa besin zehirlenmesi denir.

 

Besin zehirlenmesi belirtileri

 

Besin zehirlenmesi yaşayan bir kişide 6-12 saat sonra belirtiler görülür. Bu belirtiler sayesinde besin zehirlenmesi anlaşılır. Besin zehirlenmesi belirtileri; bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi yada kabızlıktır. Bilhassa konserve yiyecekler besin zehirlenmesine yol açan en önemli gıdalardır.

 

Besin zehirlenmesi tedavisi

 

Besin zehirlenmesi çoğu kez hafif atlatılır. Besin zehirlenmesi yaşayan kişiler 48-72 saat içinde eski hallerine döner. Besin zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız önceliğiniz uzman bir doktora başvurmanız olsun. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

 

Besin zehirlenmesi nasıl önlenir?

 

  • Besin zehirlenmesini önlemek için yiyeceklerin yeteri kadar pişirilmesi gerekir.
  • Yediğiniz besinlerin hijyenine dikkat etmelisiniz.
  • Uygun koşullarda hazırlanmış ve saklanmış besinleri tüketmeye dikkat edin.
  • İçme suyunuzun taze ve temiz olmasına dikkat edin.
  • Pastörize edilmiş sütleri tüketin.
  • Sıcak mevsimlerde yağlı gıdalardan uzak durun.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver