Benler Tehlikeli Mi, Benler Zararlı Mı, Benler Zararlımıdır

benlerin tehlikeleri nelerdir, benlerin zararları, benlerin zararları nelerdir, et benlerinin zararları

Benler tehlikelimidir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan ve bazen doğuştan var olan benlerin tehlikeli olduğuna dair söylentiler ortada dolaşmaktadır. Tıpta, melanositik nevüs olarak adlandırılan benler, ten renginin değişmesi sonucu ortaya çıkarak, düz yada kabarık olarak şekillenir. Bu değişikliğin sebebi ise, ciltteki pigmentlerin çoğalmasıdır. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul, ciltte meydana gelen bu değişimlerin cilt kanseri belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor.

Doğuştan var olan yada  sonradan meydana gelip çoğalan ve iyileşmeyen her türlü cilt yaraları veya lekelerinin cilt kanseri belirtisi olduğunu söyleyen Dr. Sıdıka Kurul, bu konuda uyarılarda bulunuyor. Üstelik saçlı ve kıllı bölgelerdeki yara ve cilt lekeleride bu riske dahildir. Özellikle erkeklerde daha sık oluşan benlerin biyolojik farklılıkları göz önüne alınmalı ve dikkatle incelenmelidir.

Benler tehlikelimi, sorusuna ise Kurul, şöyle bir cevap verdi:” Oluşan benlerde büyüme, kabuklanma, kaşıntı gibi belirtiler ve şikayetler gözleniyorsa ; renginde koyulma yada açılma varsa bu benlerden ciddi anlamda korkmak gerek. Bu tür değişimlerin gözlendiği benlerin uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekir. Gerekirse cerrahi müdahale uygulanacaktır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver