Ben aldırma sakıncaları zararları nelerdir-Benleri kopartmanın zararı sakıncası Hakkında Bilgi

Aşağıda Ben aldırma sakıncaları zararları nelerdir-Benleri kopartmanın zararı sakıncası ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ben aldırma sakıncaları zararları nelerdir-Benleri kopartmanın zararı sakıncası

Halk arasında benlere bıçak değdiği zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersi tehlike taşıyan benlerin cerrahi olarak çıkarılmaması durumunda yaşamı tehdit eden “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır.

Malign Melanom,tüm dünyada hızla artmakta olan kötü seyirli bir kanser tipidir.Bu nedenle,tehlikeli benlerin tespiti ve çıkarılması kişinin hayatını kurtarabilir.
Halk arasında başka bir inanışta ben cerrahi olarak alındıktan sonra kanserin azdığı inanışı ki çok yanlış bir durumdur.

Oysaki hergün binlerce ben Plastik Cerrahlar tarafından çıkarılmakta ve o insanlar kansere yakalanmamaktadır.

Malign Melanom gelişimi riski genel popülasyonda %1,5′dur; Yani 68 kişiden birinde (1/68) yaşamı boyunca gelişme ihtimali vardır. Bu oran gitgide artmaktadır.

Benleri olan insanlarda günün birinde benlerin kanser’e dönüşme oranı ise %2,5 çıkar, yani 40kişide 1 kişi’ de Malign Melanom gelişebilir.Vücudunda benleri olan insanlarda bu oran 1/40 oranına yükselir.

Gerçek Ne?

· Ben(Nevüs) alındıktan sonra patojik tetkik yapılmadı ise (çıkarılan ben çöpe atıldı ise)
· Ben(nevüs) alındıktan sonra patojik tetkik ile Malign Melanom teşhisi konmasına rağmen ileri tetkik ,tedavi ve takipleri yapılmadı ise
· Ben(Nevüs) çıkarıldığında(Malign Melanom’un ileri evrelerinde teşhis konuldu ise)uzak organ metastazları zaten gerçekleştiği için hastalar kaybedilir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Fevzi Yavaş konu ile ilgili maalesef halk arasındaki ben alındıktan sonra hasta öldü gibi inanışlar yukarıda sayılan hatalar zincirinden kaynaklandığını belirtmektedir.

BENLERİN KANSERE DÖNÜŞÜM BELİRTİLERİ NEDİR?

Pek çok ben zararsızdır ama bazılarında Malign Melanom gelişme ihtimali daha yüksektir.

Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir ve farklı renklerdedir.Eğer bir gün beniniz büyümeye ,renginde koyulaşma ,yüzey dokusunda ve sınırlarında değişiklikler var ise beninizin yanında küçük satellit bencikler, ağrı, kanama ve kaşıntı olması endişe vericidir. Bu tür değişiklikler olduğunda ve 2 haftadan daha uzun süre devam ettiğinde tıbbi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Fevzi Yavaş en kısa sürede konunun uzmanı doktorunuza başvurmalısınız;dedi

Son yıllarda gelişmiş ülkelerde Benlerin(Nevüs) takip ve tedavileri gerekli görülen ilk 10 Tıbbi check up listesinde yer almaktadır

Dermatoskopik muayene benin içindeki yapıları büyütülerek görülmesini sağlayan “Dijital dermatoskop” isimli cihaz aracılığıyla yapılır.Bu muayeneden sonra doktorun şüpheli bulduğu benler cerrahi olarak çıkarılır ve patalojik inceleme yapılır.

Şüphe uyandırmayan benler ise düzenli aralıklarla kontrol edilmeye devam edilir.

. BENLERİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İnsan vücudunda bazen doğuştan bazen de sonradan oluşan Benler(Nevüs) olabilir.

Büyük bir çoğunluğu iyi huylu olan bu lezyonlar farkında olmadan ihmal edilirler ise ileride sağlığımızı tehdit edebilecek kanserlere dönüşebilirler. Yada hiçbir kötü huylu potansiyel içermemesine rağmen bazen bu lezyonlar bizi rahatsız edecek estetik olmayan görünümlere sebep olabilirler. Benlerin büyük bir bölümü ve cilt kanserlerinin tedavisinde öncelikli tedavi CERRAHİ‘dir. Deri kanserlerinin çoğu lokal anestezi ile yapılabilen kısa ameliyatlarla tedavi edilebilirler.Benlerin tedavisinde kesinlikle Lazer,dondurma(krioterapi) veya koterize edilmemesi gerektiğini söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Fevzi Yavaş cerrahi tedavinin avantajlarını şöyle sıraladı.

· Çıkarılan lezyonun histopatojik değerlendirmesine olanak sağlar.

· Çıkarılan lezyonunu sınırlarını (yayılımın) belirlemesini

· Kesin tanısı konmamış lezyonların biopsi ile tanısında yardımcı olur .

· Çıkarılan deri kanserinin komşu lenf nodülüm tutulması varsa tedavisine olanak sağlar

· Kabul edilir estetik sonuçların (iz ve fonksiyon kayıplarının =göz kapağı,dudak kanserleri)alınmasını sağlar.

· Büyük deri kanserlerinin cerrahi tedavisi sonrası oluşan defektlerin tedavisini sağlar.(deri nakli veya doku transferleri ile) Biyopsi amacı ile yapılan ameliyat biraz geniş tutularak (eğer bu işlem ciddi bir nedbe bırakmayacaksa) tanı ve tedavi işlemi aynı anda gerçekleştirilebilir.

KAYNAK: www.bentedavi.com

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver