Bel Omurları, Bel Omuru Hakkında Bilgi

Bel Omurları, Bel Omuru

Bu omurların cisimleri diğer omurlarınkinden büyük olup, büyük ek­seri enine olarak böbreksi biçimdedir. Saplan daha kaim, laminaların yükseklikleri genişliklerinden fazla, diken çıkıntıları da diğer omurlarınkin­den daha kalın dörtgen biçiminde, arkaya doğru yatay bir durumda olarak bulunur, uçları da künttür. Bel omurları­nın enine çıkıntıları adı alır, bu çıkıntılar bel omurlarının sapları ile üst eklem çıkıntılarının birleştiği hiza­dan başlayan dar uzantılar halinde olup uçları incelmiştir. Bu çıkıntılar bel kaburgaları gibidir, bunla­rın birleşme yerinin arka yüzünün alt bölümün­deki tüberküllere processus accessorius denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üst eklem çıkıntılar bel omurla­rında enine düzdür, iç yandaki eklem yüzleri bir oluk biçiminde olup konkavlığı iç yana ve biraz arkaya bakar. Üst eklem çıkıntı­nın dış yandaki yüzlerinde bulunan tüberkül processus mamillaris adı alır.

Alt eklem çıkıntılarının yüz­leri dışa ve biraz öne bakmakta olup kendi altındaki omurun üst eklem çıkıntısı ile kargı karşıya gelerek eklem­leşecektir.

Bel omurlarında omur delikleri eşkenar üçgen biçimindedir.

Bel omurlarından özel karakter gösterenler­:

Birinci bel omurunun enine çıkıntısı yani “processus costarius”ü diğer bel omurlarının en küçüğü­dür.
Beşinci bel omurunun cisminin ön yüksekliği arkasından daha fazladır. Bu omurun alt eklem çıkıntı­ları öbür bel omurlarına bakarak birbirinden çok fazla uzaklaşmıştır.

–> İnsan Anatomisi ve Omurga Bilgileri Ana Sayfasına Dön <–

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver