Bedrich Smetana Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Bedrich Smetana Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Bedrich Smetana Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Ünlü besteci Çek ulusal müzik ekolüne öncülük etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Amatör bir müzisyen olan Frantisek ile müziksever Barbara’nın ilk oğulları olarak Bedrich doğdu.

Dört yaşında babasından keman ve piyano öğrendi.Beş yaşında doğaçtan besteleri, Vals ve Dans J.Chemelik tarafından notaya alındı.

Sekiz yaşında Galopp adlı ilk bestesini yazdı.Bu arada Çek halk şarkılarını topladı, piyano çaldı ve okul korosunu yönetti.

Smetana, bir müzisyen gibi konserler verdi bir taraftan da lise öğrenimini sürdürdü.1843’de Prag başkentine geldi ve ünlü öğretmen Josept Proksch’den müzik dersleri almaya başladı.

Kontrpuan öğrendi ve Franz Liszt ile tanıştı.Onun yardımıyla 1848’de Prag’da özel bir müzik okulu açtı.

1849’da piyanist Katharina ile evlendi.Öğretmeni J.Proksch’in önerisi ile Avusturya-Macaristan eski imparatoru Ferdinand I.’in orkestrasında baş kemancı oldu.

1856’da Liszt’in önerisi ile İsveç’te Göteborg’da orkestra şefliğine getirildi ve Filarmoni Derneği yöneticiliği yaptı.

1861 yılında Prag’da ulusal bir tiyatro kurulması tasarısı yüzünden yurduna döndü.”Ulusal Opera” türünü yaratmayı ilk kez başardı.

1866’da “Bohemya’da Brandenburglular” adlı operasını sahneledi.1869’da Satılmış Nişanlı adlı ünlü operasını yazdı ve bu operasında Çek ulusal ekolünün tüm öğelerini sergiledi.

1874’de Smetana şiddetli baş ağrıları duymaya başladı ve Beethoven gibi işitme duyusunu kaybetme korkusuna kapıldı bu yüzden Ulusal Opera Orkestrası’nı yönetme görevinden ayrıldı.

Smetana, 1880’de sanat yaşamının 50.yılında bir resital verdi.Bir yıl sonra Satılmış Nişanlı operasının 100. oynanışını yönetti.

1882’de işitme duyusunun azalması akıl sağlığını bozdu ve Prag’da bir hastahanede 12 Mayıs 1884 tarihinde hayatını kaybetti.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver