Bedenimizde Bulunan Kemik Çeşitleri, Bedenimizde Bulunan Kemikler, İnsan Vücudunda Bulunan Kemikler

insan vücudundaki kemik çeşitleri nelerdir, kaç çeşit kemik vardır, kaç çeşit kemik vardır isimleri, kaç çeşit kemik vardır isimleri nelerdir

Vücudumuzda bulunan kemik çeşitleri nelerdir?

Organik ve mineral maddelerin karışımı olan kemikler muntazam bir şekilde bir araya gelerek iskelet sistemini oluşturup, vücuda genel şekli vermekle, kas ve eklemlerin yardımı ile hareketi sağlamakla, iç organları koruyup onlara dayanak olmakla, alyuvar ve akyuvar kan hücresini üretmekle görevlidirler. İnsan vücudunda bulunan kemikler üç çeşitten oluşmaktadır ve her birinin kendine özgü görevleri vardır. Bu vücuttaki kemik çeşitlerinin isimleri ve görevleri ise şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta bulunan kemik çeşitleri

 

 • Uzun kemikler
 • Yassı kemikler
 • Kısa kemikler
 •  

  Uzun kemiklerin görevleri: bu kemiklerin boyu enlerine göre daha uzun olduğu için bu ismi almıştır. Vücut hareketini sağlamakla görevli olan uzun kemikler kollar ve bacaklarda bulunur. Sarı ilik ve kemik kanalları bulunduğundan herhangi bir hasardan dolayı kırıldıklarında ise diğer kemik çeşitlerine göre daha geç kaynarlar.

  Yassı kemiklerin görevleri: Adından anlaşılabileceği gibi yassı biçiminde ki kemiklerdir. Uzun kemiklerde bulunan sarı ilik ve kemik kanalları bu kemikllerde bulunmamaktadır. Göğüz, kafa tası ve kaburga da bulunurlar.

  Kısa kemiklerin görevleri: Boyu, eni ve genişlikleri bakımından aynı ölçüye sahip olan kısa kemikler vücudumuzda fazlasıyla bulunmaktadır. Sarı ilik ve kemik kanalları bulunmadığından bu kemiklerde yassı kemikler gibi kırıldıkları zaman kendini kısa sürede kaynatırlar. Omurga, el, ayak ve bilek kemikleri kısa kemiklerden oluşur.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver