Beden Kitle Endeksi Hesaplama, Beden Kitle Endeksi Hesaplama Formülü, Beden Kitle İndeksi

beden kitle indeksi hesaplama, beden kitle indeksi hesaplama formülü, beden kitle indeksi nasıl hesaplanır, beden kitle indeksini hesaplama

Beden kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmanlık ve obezite sorunlarının günden güne artması nedeniyle, kaliteli ve uzun bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek ve boyumuza göre ideal kiloda olmak son dönemlerde en çok dikkat ettiğimiz şeylerden bir tanesi oldu. Bilim adamları bilhassa 25’li yaşlardan sonra boya uygun ideal kiloda olmanın ve kiloyu sabit tutmanın çeşitli sağlık sorunlarını önlediğini söylemekteler. Sizde boyunuzu ve şimdiki kilonuzu hesaba katarak beden kitle endeksinizi hesaplayıp ideal kiloda olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Peki beden kitle indeksi hesaplama formülü nedir ve vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?


Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren bir parametreye vücut kitle endeksi denmekte ve vücut kitle endeksini hesaplamak için boyunuzu ve kilonuzu kullanırsınız. Hesaplama formülü, kilonun boyun karesine bölünmesidir.Diyelim ki kilonuz 50, boyunuz 1.60. 50 bölü 1.60’ın karesi olarak vücut kitle endeksi hesaplanır.

Beden kitle endeksi formül

50
———— = vücut kitle endeksi
1.60 * 1.60

Vücut kitle endeksi değerlendirilmesi

18.5 kg/m2’nin altı         : zayıf
18.5-24.9 kg/m2 arası  : normal
25-29.99 kg/m2 arası   : hafif şişman
30-34.9 kg/m2                : orta dereceli şişman
35-36.9 kg/m2                : ağır derecede şişman
40 kg/m2 üzerinde        : çok ağır derecede şişman

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver