Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır Kaç Doğumlular Bedelli Yapabilir, Ücreti Ne Kadar?

Etiketler: 21 gün dövizli askerlik 201121 gün dövizli askerlik 2012askerlik,bedelli askerlikbedelli askerlik kaç doğumlulara yarıyor 2011dövizli askerlikorduyaş sınırı

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaç Doğumlulara Yarıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun zamandır çıktı çıkacak denilen “Bedelli Askerlik” bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ak Parti grup toplasında açıklandı.

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Nedir?

1982 yılında ve daha öncesinde doğanlar Bedelli Askerlik hizmetinden yararlanabilecekler.

Kanun Ne Zaman Çıkacak ve Yayınlanacak?
Kanunun 1 Aralık 2011 tarihine kadar çıkıp Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Ödenmesi Gereken Ücret Ne Kadar Olacak?

Bedelli Askerlik için ödenmesi gereken ücret 30.000 TL olarak belirlenmiştir. 15.000 TL’si başvuru esnasında, kalan kısmı ise 6 ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

Bedelli Askerlik İçin Ön Şartlar:

  • Arkerlik hizmetine başlamamış olmak.
  • 1982 ve öncesi doğumlu olmak
  • 30.000 TL ücret ödemek.

Kanun Resmi Gazete’de yayınlanınca 30 bin TL’yi defaaten, yarısını başvuru tarihinde, yarısı da başvurudan 6 ay sonra ödeyerek bu hakkı kazanacaklar. Bedelli Askerlik hakkını kazanan yükümlüler önceki bedelli askerliklerde yapılan, 21 günlük temel askerlik eğitimine de tabi tutulmadan askerlik hizmetleri tamamlamış sayılacaklar.

DÖVİZLİ ASKERLİK

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren ‘Dövizli Askerlik’le ilgili değişikliklerde şöyle;

Yeni tasarıda dövizli askerlik için 38 yaş sınırı gözetilmeksiniz, 10 bin Avro ödeyenler 21 günlük askerlikten muaf tutulacak. Yaş sınırı yok.

Bedelli askerlikten elde edilecek gelir, şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, muhtaç erbaş ve er aileleri ile TSK’ya Jandarma Komutanlığı’na Sahil Komutanlığı’nın sosyal faaliyet ve finansmanına aktarılacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver