Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır-Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı? Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır-Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır-Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

bebeklerde uyku düzeni

bebeklerde uyku düzeni

Her bebeğin kendine has bir uyku düzeni vardır. Gün içerisinde aynen bir yetişkin gibi yorulan bebek uykuya ihtiyaç duyabilir. Bazı bebekler derin ve uzun uykular çekebilirken bazı bebeklerde ise uykusuzluk veya gereğinden az uyuma gibi durumlar gelişebilmektedir. Anne ve babalar bebeklerin gece uyanık olmasından günlük hayatta oldukça olumsuz etkilenirler. Peki bebeklerin uyku düzenleri nasıl olmalı, uyku düzensiliği çeken bebeklerin uyku düzenleri tekrar normale nasıl döndürülür? Şimdi bu sorulara yanıt vermeden evvel bebek ve uyku ile ilgili önemli bazı bilgileri sizlerle paylaşalım.

Bebeklerin yaşamın ilk zamanlarında sık sık uyanmalarının en önemli nedeni, dış dünyaya adaptasyonu tam manasıyla gerçekleştirememiş olmalarıdır. Sıcak, soğuk, gürültü, ışık gibi dış etkenler bir yetişkine nazaran bebekleri inanılmaz derecede olumsuz yönde etkilemektedirler. Diğer yandan da bebekler doğum anından itibaren anne sütü ile beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Sık sık acıkan bebekler geceleri annelerini emmek için uyanırlar. Genellikle yeni doğan bebekler gece boyunca 2-5 arası sayıda uyanırlar. Zaman ilerledikçe bu sayı azalır. Tabi bebeklerin geceleri uykudan uyanmasının tek nedeni bu değildir. Anneye yakın olma isteği, kendini güvende hissetme güdüsü bebeklerin rahat bir biçimde uyumasındaki önemli şartlardır.  Diğer yandan bazı bebeklerde oluşan aşırı sinirsel hassasiyet, kabızlık, gaz sıkıntısı, kaka yapma güçlüğü, bebeklerin gece sıkça uyanmasına ve üstünü örtmenize mani olmasına neden olabilir. Bu da bebeklerin mizacı ile alakalı bir durumdur.

Aşağıdaki tabloda bir bebeğin doğumundan 4-5 yaşına gelesiye kadarki süreçte ne kadar uyuması gerektiği bilgisi yer almaktadır. Ayrıca sadece süre olarak değil gece ve gündüz uykusu biçiminde de ikili bir ayrım yapılmıştır. 2 yaşına kadarki dönemde bebekler gündüz 2 kez olmak üzere biraz daha uzun zaman dilimleri şeklinde uyuması gerekirken 2 yaşından sonra gündüz uykusu 1 e ve süresi de giderek azalmaya başlar. Bu bakımdan bebeğin sağlıklı gelişimi için tablodaki sürelere yaklaşmanız faydalı olacaktır.

YAŞ
Yaklaşık olarak bebeklere gerekli olan uyku miktarı :

Yeni doğmuş bebek
Günde ortalama 16 ila 20 saat uyku

3 haftalık Bebekte
Günde ortalama 16 ila 18 saat uyku

6 haftalık Bebekte
Günde ortalama 15 ila 16 saat uyku

4 aylık Bebekte
9 – 12 saat gece uykusu artı gündüz 2 kez kısa uyku (her biri 2 ila 3 saat)

6 aylık Bebekte
11 saat gece uykusu artı gündüz 2 kez kısa uyku (her biri 1 1 / 2 – 2 1 / 2 saat)

9 aylık Bebekte
11 – 12 saat gece uykusu artı gündüz 2 kez kısa uyku (her biri 1 ila 2 saat)

1 yıllık Bebekte
10 – 11 saat gece uykusu artı gündüz 2 kez kısa uyku (her biri 1 ila 2 saat)

18 aylık Bebekte
13 ssaat gece uykusu artı gündüz 2 kez kısa uyku (her biri 1 ila 2 saat )

2 yaşındaki Çocukta
11 – 12 saat gece uykusu artı gündüz 1 kez kısa uyku (2 saat )

3 yaşındaki Çocukta
10 – 11 gece uykusu artı gündüz 1 kez kısa uyku (2 saat )

4 ila 5 yaşındaki Çocukta
10 ila 12 gece uykusu artı  Gündüzleri öğleden sonra 1-2 gibi kısa bir şekerleme.

• Yukarıdaki tabloda yer alan uyku düzeni bebeklerin bireysel özelliklerine, iklim ve beslenme koşullarına göre değişir. Bu bakımdan bebeğinizin mizacını da dikkate alarak tabloda kendinize göre ufak bazı ince ayarlar yapabilirsiniz.

yenidogan-bebeklerde-uyku ile bebeklerde_net

Anne Olunca Anladım TV Programı-Bebeklerde Uyku Sorunu ve Çözüm Yolları from İstanbul Parenting Class on Vimeo.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver