Bebeklerde ve Çocuklarda Kabakulak Aşısı Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde ve Çocuklarda Kabakulak Aşısı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde ve Çocuklarda Kabakulak Aşısı

Kabakulak aşısı 1965 lerden bu yana uygulanan ve 12-15 aylık bebeklerde uygulanan bir aşıdır. Aşı yapıldığı zaman ilk dozdan itibaren % 95 oranında koruma sağlar. 4-5 yaşlarında aşıyı tekrar eden çocuklarda korunma oranı % 99 a yükselmektedir. Kabakulak aşısı canlı bir aşı olduğu için aşı olurken çocuğun-bebeğin herhangi bir ateşli hastalık geçiriyor olmaması gerekmektedir. Ayrıca yumurtada üretilen bir aşı olduğu için yumurta alerjisi olan bebeklerde ve çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

– Ülkemizde kabakulak aşısı tek kabakulak aşısı şeklinde bulunmamakta; kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı şeklinde bulunmaktadır.

– Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı çocuklarda 12. aylıktan itibaren başlamak üzere iki doz olarak önerilmektedir. İkinci doz 4-6 yaşlarında uygulanmalıdır.

– Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı erişkin yaşta da güvenle uygulanabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmiş olmak bu aşının uygulanması açısından bir engel oluşturmamaktadır.

– Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı hamilelere uygulanmamalıdır! Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılan kadınların en az bir ay süreyle hamile kalmamaları önerilmektedir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver