Bebeklerde Sarılık Olması, Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık, Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtisi

yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı, yeni doğan bebeklerde sarılık nasıl geçer, yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisi,

Yeni Doğmuş Bebeklerde Sarılık Nedenleri Ve Tedavileri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Neredeyse her yeni dogan bebekte dogduktan sonraki birinci ya da ikinci günde sarilik semptomlari kendini gösteriyor.  Yeni dogan bebeklerde sarilik olmasi normal birşeydir. Lakin bebegin dogumundan  ilk 24 saatten sonra ya da dördüncü günden sonra ortaya cikması tehlikeli olabilir.

 

Bebeklerde meysana gelen yeni dogmus sariligi olarak da adlandirilan bu hastaligin belitrileri bebegin cildinin sari olmasi, dikkat cekici oranda bebegin yorgun olmasi ve bebegin az su icmediri.

Sarilik hastaliginin en yaygin nedeni yeni dogmus olan bebeklerin karacigerlerinin dogumdan bu kadar kisa bir süre sonrasinda henüz tam olarak vücudun aritma islevini kusursuz yerine getirememesidir. Bu yüzden Bilirubin olarak adlandirilan bir renk maddesi vücutta islenemez ve bebegin cildine nüfus eder. Sonuc olarak bebegin cildi sari bir renk alir.

Eger bebeginizde meydana gelen sarilik hastaligi dogduktan 3 gün sonra gecmiyorsa tedavi edilmesi gerekir. Tedavi esnasinda foto terapi teknigi uygulanir. Bu teknik sayesinde bilirubin maddesi islenir. Bu bir icin tedavisidir. Bebek küvöz icinde isinlar tarafindan iyilestirilmeye calisilir. Eger tedavi olumsu sonuc göstermesse, bebekte kann degisimi yapilmasi gerekir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver