Bebeklerde Kızamık Aşısı-Çocuklarda Kabakulak ve Kızamık Kızamıkçık Aşısı Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Kızamık Aşısı-Çocuklarda Kabakulak ve Kızamık Kızamıkçık Aşısı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Kızamık Aşısı-Çocuklarda Kabakulak ve Kızamık Kızamıkçık Aşısı

Kızamık veya onun daha hafif bir hali olan kızamıkçık, çocuklarda görüldüğünde ateşli bir hastalık haline dönüşebilmektedir. Kızamıktan korunmanın en kolay ve etkili yolu kızamıkçık aşısı yaptırmaktır. Kızamıkçık veya kızamık aşısı yaptırmak isteyen ebeveynler için kızamıkçık aşısı nedir nasıl yaptırılır, gibi önemli bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

– Kızamıkçık aşısı canlı zayıflatılmış bir aşıdır.

– Kızamıkçık aşısı uygulanan kişilerin burun ve boğazlarından alınan örneklerde virüs bulunmasına rağmen aşı ile verilen virüs bulaşıcı değildir.

– Tek doz kızamıkçık aşısından sonra aşılanan çocukların %95’inden fazlası kızamıkçığa karşı koruyucu antikorlar geliştirmektedir.

– Ülkemizde kızamıkçık aşısı tek kızamıkçık aşısı şeklinde bulunmamakta; kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı şeklinde bulunmaktadır.

– Kızamık, kızamıkçık, kabakulak üçlü aşısı 12. aydan itibaren önerilmekte ve erişkin yaşta da güvenle uygulanabilmektedir. Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmiş olmak bu aşının uygulanması açısından bir engel oluşturmamaktadır.

– Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı hamilelere uygulanmamalıdır! Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılan kadınların en az bir ay süreyle hamile kalmamaları önerilmektedir.

– Her biyolojik üründe olduğu gibi kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver