Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Nasıl Geçer-Kabızlığa Bitkisel Çözüm Doğal Tedavi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Nasıl Geçer-Kabızlığa Bitkisel Çözüm Doğal Tedavi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Nasıl Geçer-Kabızlığa Bitkisel Çözüm Doğal Tedavi
bebeklerde kabızlık nasıl geçer

bebeklerde kabızlık tedavisi

Bebeklerin dışkılarının koyu ve sert kıvamda olması nedeniyle dışkılamada yaşaşan güçlüğe ve zorluğa kabızlık (peklik) adı verilmektedir. Bebeklerde kabızlığın en önemli belirtileri, dışkılama esnasında bebekte oluşan sıkıntı ve acıdır. Bebeğin rahatını bir haylı bozan kabızlık sorunu, özellikle anne sütünden yeni kesilmiş ve katı gıdalarla beslenme alışkanlığı henüz oturmamış bebeklerde daha yaygın olarak görülmektedir.

Anne sütü emen bebeklerde kabızlık nasıl olur

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık şikayetleri, anne sütünün bebeğin sindirim sistem tarafından daha kolay hazmedilebilir olmasından dolayı oldukça nadiren görülmektedir.  Anne sütü ile beslenen bebeklerin sindirim sisteminde sütün sindirimine yardımcı olan faydalı bakteriler daha fazladır. Bu bakteriler sütte bulunan karbonhidratlar, proteinler ve yağların sindirimini kolaylaştırırlar. Netice olarak henüz gelişim aşamasında olan bebeklerin bağırsakları anne sütünü kolayca sindirebilir. Diğer yandan anne sütünde bulunan bir takım hormonlar arasında en önemlisi olan molitin hormonu, sütün sindirimini kolaylaştırarak bebeğin dışkısının daha yumuşak olmasına yardımcı olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kabızlığa karşı korumalı olmasının bir diğer nedeni ise annesinin göğsünden ihtiyacı kadar olan sütü emebilmesidir. Fazla süte bebek ihtiyaç duymaz.  Ancak anne sütü ile beslenen bebeklerde dehidrasyon adı verilen olgu, kabızlığa neden olabilmektedir. Bunun en doğal yoldan tedavisi ise bebeğe verilen anne sütünün artırılmasıdır.  Anne sütü alan bebeklerde bir takım gıdalar kabızlığa neden olabilir. Bu bakımdan mama türü daha basit gıdalarla bebek süt haricindeki besinlere kademeli olarak geçirilmelidir.

Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde kabızlık nasıl olur

Anne sütü yerine keçi, inek veya koyun sütü gibi sütlerle biberon yoluyla beslenen bebeklerde kabızlık daha yaygın olarak görülür. Burada bebeğin kaç aylık olduğuna göre alınacak bir takım değişik tedbirler bulunmaktadır. 6 aylığa kadar olan bebeklerde anne sütü yetersizliği nedeniyle hayvansal sütlere geçiş yapılmışsa bağırsak hareketlerinin yetersizliği nedeniyle kabızlık görülebilmektedir. Bu durumda genellikle bebeğin dışkısı sert kıvamda ve sarı renktedir.

6 aylıktan büyük bebeklerde bağırsak hareketleri tam olarak başladığı için kabızlık şikayetleri oldukça azalmıştır Bebeğin kabız olmasını engellemek için bu çağdaki bebeklerin öğünleri günde 5-6 arası olmalıdır. Bu sayede bağırsaklar sürekli çalışacak ve kabızlığa sebep olan bağırsak tembelliği engellenecektir.  1 yaş civarı bebeklerin mamalarında havuç ve diğer köklü sebzeler bolca bulunmalıdır. Köklü sebzelerde bulunan lifler bebeklerin bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olurlar.

Kabızlık Kısır Döngüsü

Kabızlığın en kötü yanı, bir kez başladığında bağırsaklarda birikme yapması ve bu dışkı birikmesi neticesinde bağırsak hareketlerinin giderek yavaşlamasıdır. Ağrı çeken bebek dışkı yapmak istemez ve bu da kabızlığın kronik hale gelmesine neden olabilir. Diğer yandan katı dışkı nedeniyle dışkılamada zorlanan bebeğin anüsünde çatlaklar neticesinde kanamalar da meydana gelebilir ve bu da bebeğin dışkı yapmasını zorlaştırır. Dışkılamayan bebeğin kalın bağırsaklarında biriken dışkı kabızlığı şiddetlendirmektedir.

Kabızlığa Doğal ve Bitkisel Çözümler

Bebeğin Karnına Masaj Yapmak Kabızlığa İyi Gelir

Göbek çevresine avuç içi ile hafifçe işten dışa açılan spiral biçiminde saat yönünde yapılan el masajları bebeğin karnındaki gerginliği alır ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Karın bölgesine masaj yapılan bebeklerde rahatlama ve gevşeme hissi olur. Bebek dışkı yapmak ister.

Bebeklerin Bacaklarını Bisiklet Sürme Pozisyonuna Getirmek

Bebeği sırt üstü yatırın ve iki bacağını havaya kaldırarak hafifçe bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi ritmik olarak hareket ettirin. Bu hareket te bağırsakları çalıştıracaktır.

Bebeğinize Banyo Yaptırın

Sıcak su banyosu bebeği rahatlatacak ve kabızlığa neden olan kurumuş dışkının kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Bebeğin altını alırken de anüsün çevresine vazelin veya yumuşatıcı bebek kremleri uygulayabilirsiniz.

Fitil Kullanın

Eczanelerde kabızlığa iyi gelen vazelinli fitiller satılıyor. Aşırıya kaçmadan bu fitillerden kullanmak bebeğin dışkılamasını kolaylaştıracaktır.

Bebeğin Anüsüne Termometre kesinlikle koymayın.

Bebeğin anüsünün sıcaklığını ölçmek için termometre kullanmak, bebeğin anüsünde çatlaklar oluşturabiliyor.

Bebeğin Süt Tüketimini Azaltın ve Lifli Meyveler ve Sebzeler ile Beslenmesini Sağlayın

Aşırı süt içmek kabızlığa neden olur. Diğer yandan bebeğin uzun süredir tükettiği süt markasını değiştirmek te kabızlık nedenleri arasında sayılabilir. Böyle bir durumun olup olmadığını kontrol edin.  Bebekte kabızlık 1 haftadan fazla devam ettiyse doktora götürün.

Sulu Gıdalar verin ve Sıcak Su İçirin

Bebeğin dilini yakmayacak sıcaklıkta su içirmek bebeğin bağırsaklarını rahatlatır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver