Bebeklerde Hıçkırık Nedeni, Çocuklarda Hıçkırık Nedeni, Hıçkırığın Nedenleri

hıçkırık neden olur, hıçkırık nedeni nedir, hıçkırık nedenleri nelerdir, hıçkırık sebepleri

Hıçkırık nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Zaman zaman hepimizin yaşadığı ve birkaç dakika içinde kendiliğinden geçen bir sorun olan hıçkırık, bazen tehlikeli olabiliyor ve birkaç dakika değil de 2 günden fazla veya bir ay kadar sürebiliyor. Bu şekilde uzun süren hıçkırıklara inatçı (geçmeyen) hıçkırık denilmektedir. İnatçı hıçkırık en çok erkeklerde ortaya çıkmakta ve nadirde olsa kadınlarda da inatçı hıçkırığa rastlanmaktadır. Peki nedir inatçı hıçkırığın nedenleri?

İnatçı hıçkırık kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda görülen hıçkırığın nedenleri genellikle psikolojik sebeplidir. 2 günden fazla ve yaklaşık bir ay kadar süren hıçkırığın nedenleri ise ciddi olabiliyor. Enfeksiyondan tutunda kanser hastalıklarına kadar çeşitli nedenler inatçı hıçkırığın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.

Hıçkırık atakları ciddi sorunların belirtisi olduğu için kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kısa sürekli hıçkırık atakları, bazen stres ve alkolle alakalı olabildiği gibi bazen de kalp krizi, kanser, mide sorunlarıyla alakalı olabiliyor.

Heyecan, korku, stres, alkol tüketimi, kullanılan bir takım ilaçlar, şeker hastalığı, tümör, travma, menenjit hastalığı, damar hastalıkları, mide fıtığı, karaciğer büyümesi, dalak büyümesi, mide şişmesi ve daha saymakla bitiremediğimiz birçok sorun hıçkırık sebepleri arasındadır. Hıçkırığa yol açan en önemli nedenler ise kalp zarı iltihabı, kanser hastalıkları, kalp krizi ve astım olduğundan dolayı bir türlü geçmek bilmeyen hıçkırık kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver