Bebeklerde Göz Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Göz Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Göz Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi
güzel gözlü bebekler

güzel gözlü bebekler

Bebeğin doğumu ile birlikte mikroplara karşı oldukç dayanıksız ve hassas olan gözler, bir çok bakterinin, virüsün ve mikrobun enfeksiyon oluşturabileceği bir ortam sağlamaktadır. Özellikle annede bulunan bel soğukluğu mikrobu gibi iltihap etkenleri bebeklerde göz iltihaplanmalarına yol açarlar. Yeni doğan bebeklerin gözlerinin enfeksiyonlara karşı korunması için genelde doğumdan hemen sonra bebeklerin gözlerine gümüş nitratlı damla damlatılmaktadır. Bunun yanında steril serum fizyolojik veya sulandırılmış limon suyu da bebeklerin gözlerini iltihaplarını korumak amacıyla damlatılabilir.

Bebeklerin gözlerdeki iltihaplanmalar bazen gözyaşı yoluyla burun ve geniz kanallarında enfeksiyona neden olabilmektedir. Ancak sağlıklı bir gözde göz yaşı aynı zamanda mikrop öldürücü ve enfeksiyonları kurutucu etki yapmaktadır. Sürekli bir biçimde gözyaşı ile yıkanan gözyaşı kanalları bu sayede iltihaplanmalardan kendisini koruyabilmektedir. Bu da bebeklerin ağlamasındaki ilahi hikmeti gözler önüne sermektedir. . Gözyaşı salgısı doğum sürecinde gözlerin mikroplardan korunmasına yetecek derecede biriktirilir ve bebeğin doğum ile birlikte bu gözyaşları gözü hastalıklara karşı korurlar.

Gözyaşı özel bir kanalla gözden buruna aktarılır. Bazen bu kanalda tıkanıklık ve iltihaplanmalar görülür. Antibiyotikli merhemler ve burnun gözpınarına yakın yerine, köke doğru masajlar yarar sağlar. Bebeklerde göz çevresi iltihaplarının uzaması durumunda bir çocuk doktoruna veya göz hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver