Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Nedenleri ve Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Göz Çapaklanmasının Nedenleri ve Tedavisi
bebeklerde çapaklanma

bebeklerde çapaklanma

Bebeklerde doğumdan sonraki ilk birkaç ay içerisinde gözlerde çapaklanma şikayetleri yoğun olarak görülmektedir. Bebeklerde gözde görülen çapaklanmaların en önemli nedeni göz kapaklarında görülen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonları uzman doktor reçetesi ile tedavi edece merhemler ve göz damlaları elbette ilk başvurmamız gereken ilaç tedavisi olmalıdır. Ancak hafif vakalarda bebeklerin gözlerindeki çapaklar için basit ev yapımı çözümler de denenebilir.

Bebekte, gözde sürekli çapak, akıntı oluşması genellikle gözyaşı kanalının tıkanıklığına bağlıdır. Gözyaşı kanalı, gözden buruna uzanan, gözyaşlarını buruna ulaştıran bir kanaldır. Bu kanal bebekte bazen tıkalı olabilir. Çocuk doktoru, bebeğin muayenesinde kanal tıkanıklığını saptarsa masaj önerecektir. Bu durum, genellikle 6 aya kadar düzelir. Düzelme olmazsa, bebeği göz doktorunun görmesi gerekecektir. Bazen de, bebeklerde doğum sırasında aldığı bir enfeksiyon nedeniyle gözlerde kızarıklık, çapak görülür.

Doğal olarak oluşan göz yaşları gözü daima temizlediği için gözler sağlıklı olduğu sürece ayrıca göz temizliğine gerek yoktur. Gözün çapaklanması ise göz kapağı iltihabına (konjunktivit) bağlı olabilir.

Bu durumda bebeğin gözü kaynatılarak ılıtılmış suya batırılan temiz bir pamuk parçası ile göz pınarlarından dışa doğru,her bir göz için ayrı bir pamuk kullanılarak silinir. Kısa sürede geçmeyen çapaklanmalar doktor takibinde uygun ilaçlar ile tedavi edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver