Bebeklerde Gaz Sancısının Belirtileri

Bebeğim çok ağlıyor, bebeğimin gazı mı var acaba? diye düşündüğünüz zamanlar olabilir. Fakat sorun düşündüğünüzden daha ciddi olabilir…

Gaz sancılarını diğer rahatsızlıklardan ayırt etmek çok önemlidir. Bizim gaz sancısı gibi gözüken ve çok önemsemediğimiz rahatsızlık aslında; orta kulak iltihabı, bağırsak enfeksiyonu, bebeğin aç kalması veya idrar yolu enfeksiyonu gibi önemli durumların ve hastalıkların belirtisi olabilir. Bunu çok iyi ayırt etmemiz gerekir. Öncelik şunu bilmek gerekir; gaz sancısı olan çocukta, sancının dışında başka bir belirti görülmez. Gaz sancısı yaşayan çocuklar aslında iyi beslenir, gıdalarını rahat alırlar. Ateş görülmez. Vücut renginde morarma veya solukluk gibi bir durum söz konusu değildir. Gaz sancısı sorunu olan çocuklar hasta görünmezler, bu sebeple diğer hastalıklardan ayırt edici yanı budur. Eğer çocuk hasta görünüyorsa, ateşi varsa veya iştahsızsa böyle durumlarda gaz sancısından bahsetmek mümkün değildir. Bu tür durumlarda çocukların ağlama nedeni başkadır ve altta yatan hastalık aranmalıdır.

bebeklerde gaz sancısı , bebeğin gaz problemi , bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır

Sponsorlu Bağlantılar

Gaz sancısı çeken bebek sürekli olarak ayaklarını karnına doğru çeker, rengi kızarır ve normal zamanlardaki hallerinden daha hareketli olurlar. Yukarıda resimde ki gibi bağırsağına dokunulduğunda genellikle bağırsak hareketleri hissedilir. Gaz sancısının nedeni yukarıda saydığımız idrar yolu iltihabı, orta kulak iltihabı, bağırsak enfeksiyonu vb. önemli rahatsızlıklardan kaynaklı ise ve böyle olduğunu düşünüyorsak hiç vakit kaybetmeden çocuğumuzu doktora götürmeliyiz. Kulak-burun-boğaz muayenesinin yapılması, vücut tetkiklerinin değerlendirilmesi, karın bölgesinin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver