Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Diş Çıkarma Sırası Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Diş Çıkarma Sırası ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Diş Çıkarma Sırası

Bebekler altıncı aylardan itibaren huysuzlaşmaya, daha az uyumaya ve sıkça ağlamaya başlarlar. Acemi ebeveynler bunun bir hastalık veya rahatsızlık neticesinde görülen belirtiler olduklarını sanarlar. Oysa 6. ve 7. aylar bebeklerde diş çıkarma belirtilerinin ortaya çıktıkları zamanlardır. Bu dönemlerde bebeklerin dişleri çıkarken özellikle diş jelleri ve diş çıkartma kremleri kullanmak faydalı olabilmektedir.

Ancak bunun için öncelikle bebeklerin diş çıkarma belirtileri hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Şimdi sizlere bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir açıklayıp daha sonra da bebeklerin diş çıkarma sırası nasıldır izah edelim.

Ancak genellikle 6. ay ile 12. ay arasında bebekler ilk dişlerini çıkarmış oluyorlar. Bebekler son süt dişini ise 30-36. aylar arasında çıkartarak süt dişlerini çıkarma sürecini tamamlarlar. Diş çıkarma bebeklerde genellikle nahoş bir biçimde başlar. Bebeklerde baş ve çene ağrısı oluşturabilen diş çıkarma süreci, bebeklerin annelerinden normal zamanlara göre daha fazla şefkatli olmalarını bekledikleri bir zaman dilimidir.

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri Nelerdir:

– Diş Ağrısı ve Buna Bağlı Olarak Gelişen Huzursuzluk Hali

Bebeklerde diş ağrısı dişin çıkması süresince görülebilmekte ve bebekler de bunun nedenlerini tam olarak bilemedikleri için bir tür huzursuzluk hali gelişmektedir. Eczanelerde bebeklerin diş çıkarma sancıları ve ağrıları için iyi gelen diş kremleri ve diş jelleri satılıyor.

– Bebeklerde Ağızdan Salya ve Tükürük Gelmesi

Bebeklerde diş çıkarma süresince ağızda tükürük ve salyada artış olur. Anne tarafından bebeğin salyasının ağız civarında tahriş ve kızarıklık yapması engelenerek yumuşak bez veya havlu ile sürekli bebeğin ağız çevresi temizlenmelidir.

– Bebeklerde İştah Kaybı

Diş çıkarma ağrısına bağlı olarak bebeklerde iştah kaybı ve zayıflama görülebilmektedir. Bu dönemde henüz yeni yeni tüketmeye başladıkları ve yerken zorlandıkları katı yiyecekler yerine anne sütü de dahil olmak üzere çorba türü sıvı besinlere ağırlık verilmelidir.

-Bebeklerde öksürük

Diş çıkarma sırasında bebeklerde öksürük görülebilir. Bu öksürük üşütme öksürüğü ile karıştırılmamalıdır.

-Bebeklerde Ağlarken Kulağını tutmak

Diş çıkarma sancısı kulağa vurduğu için bebekler ağlarken sık sık kulaklarını tutarlar.

-Bebeklerde uykusuzluk ve gece uykularından sıkça uyanmak

Diş ve çene ağrısı özellikle geceleri ortaya çıktığı için bebeğin uykusunu bölebilir ve geceleri saatler süren ağlamalara neden olabilir. Bu durumda diş jelleri sürülmesi fayda sağlayabilir.

– Bebeklerde yüksek ateş

Diş çıkarma süresince yüksek ateş görülebilmektedir. Bunun nedeni çıkan dişin diş etine ve çeneye baskı yapmasıdır. Uzun süreli dişten kaynaklı ateş durumlarında doktora gidilmesi gerekebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebekler diş çıkarırken öncelikle iki alt orta kesici dişten biri çıkar; bunu yanındaki izler. Bunlardan sonra çıkma sırası üstteki dört orta kesici dişlerle öbür iki alt yan kesici dişlerdedir. Bir yaşına doğru1 ya da bir yaşını biraz geçtikten sonra, dört küçük azı dişi çıkar; on sekizinci ile yirminci aylar arasında köpek dişleri, iki yaşına doğru da ikinci küçük azı dişleri çıkar. Böylece toplam yirmi diş çıkmış olur. İlk sekiz diş için, bu düzen değişebilir. Örneğin, çoğu çocuklarda, ilk çıkan dişler iki üst orta kesici diş olur.

bebeklerde diş çıkarma, bebeklerde diş çıkarma sırası, bebeklerde diş çıkarma belirtileri, bebeklerde diş çıkarma tablosu, bebeklerde diş çıkarma ateş, bebeklerde diş çıkması, bebeklerde diş çıkarma uzman tv, bebeklerde diş çıkartma, bebeklerde diş çıkarma süreci, bebeklerde diş çıkarma dönemi

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver