Bebeklerde Çocuklarda Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Çocuklarda Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Çocuklarda Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
kızamık

kızamık

Kızamığa neden olan mikrop bir tür virüs olup aslında nezle ve grip hastalıklarının etkeni olan virüs ailesindendir. Kızamığa neden olan virüs, bebeğe veya çabuğa bulaştıktan sonra yaklaşık 7-10 gün içerisinde kızamığın ilk belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu kızamık belirtileri nezle belirtileri gibidir. İlk olarak bebeklerde yüksek ateş, göz kapaklarında ve gözün beyazında kızarmalar, bebeklerde ışığa karşı hassasiyet, göz yaşarması, yoğun bir biçimde görülen burun akıntıları ve şiddetli öksürük ile karakterizedir. Bu belirtilerin ardından kızamığın en şiddetli evresi olan evre sona erer. Şimdi sırada bebeklerin yanak içindeki mukoza dokuda koplik lekeleri adı verilen beyaz noktacıklar görülmektedir. Kızamığın son 2*3 gününde ise cildin hemen her bölgesinde ama öncelikle baş ve boyun bölgesinde başlayan ve vücudun alt kısımlarına doğru yayılan kırmızı pullanmalar ve beneklenmeler görülür. Bu kırmızı beneklerin dökülmesi ile birlikte kızamık ateşi düşmeye  ve  vücudun tümünü kaplayan döküntüler dökülmeye başlar.

 

Kızamığın son evresinde dökülmeler kepeklenme gibi şiddetlenir ve bebek hızla iyileşme sürecine girer.

Kızıl Bulaşması Damlacık yoluyla ya da enfeksiyona yakalanmış kişilerinburun ya da boğaz akıntılarına değme ile yayılım gösterir. Kızamığın ilk başlangıç belirtilerinin ortaya çıkmasından iki gün önce ve döküntüleri görülmesinden beş gün sonraya dek kızamığın bulaşma riski oldukça yüksektir.

Kızamığın Tedavisi

Maalesef kızamığın kesin bir tedavi yolu yoktur. Bakterilerin neden olduğu komplikasyonlar, ömeğin akut orta kulak iltihabı ya da pnömoni (zatürre gelişmişse uygun antibiyotikler, yüksek ateş için ateş düşürücüler verilir.

Komplikasvonlar

Kızamığın komplikasyonları arasında solunum yolu enfeksiyonları ve orta kulak iltihabı vardır, özellikle beslenmesi iyi olmayan çocuklarda olmak üzere zatüre ölüme yol açabilir. Ateşi düştükten sonra yeniden yükselen, öksürük, nefes darlığı, gelişen çocuklarda zatürre akla gelmelidir. Kızamığa yakalanan her bin çocuktan biri ensefalit olabilir. Bu çocuklarda şiddetli baş ağrısı, uyku hali. havale geçirme, kusma görülür. Ensefalite yakalanan bebeklerde çeşitli sekeller (kalıcı hasarlar), sağırlık ve davranış bozuklukları meydana gelebilir.

Kızamık geçirdikten 7-10 yıl sonra subakut sklerozan panensefalit gelişebilir. İlerleyici, ölümcül bir santral sinir sistemi hastalığı olan ensefalit, geçiren hastalar da hareket ve davranış bozuklukları gösterir

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamık aşı ile korunulabilen bir hastalıktır. Kızamık Aşısı bebeklerde en erken dokuzuncu ayda yapılır. Yaşamın ilk altı ayında anneden geçen antikorlar bebeği kızamığa karşı korurlar. Kızamıkla temastan sonra ilk kırksekiz saatte aşı, ilk altı günde immünoglobulin verilmesi ile korunulabilir. Kızartı ve döküntüleri açığa çıkmış bir kızamık hastasından en az beş gün süreyle uzak durulması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver