Bebeklerde Beslenme Düzeni-1 Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Sorunları Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeklerde Beslenme Düzeni-1 Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Sorunları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Beslenme Düzeni-1 Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Sorunları

Bebeklerin İlk Altı Aynda Beslenme Önerileri

Bebeğin Beslenme Düzeni

Bebeğin Beslenme Düzeni

Bebeğinizin sindirim sistemi bebeğin doğumundan itibaren hızlı bir gelişme göstermektedir. Doğumun ilk anlarından itibaren anne sütünü sindirebilecek yeteneğe sahip olan bebek sindirim sistemi, zaman geçtikçe diğer sıvı gıdaları da hazmedebilecek olgunluğa erişir. Ancak katı gıdalara geçiş biraz zaman almaktadır. Bebeğin doğumu ile birlikte mümkünse anne sütü vermek gerekmektedir. Anne sütü eksik olan annelerin anne sütüne en yakın hayvansal süt olan keçi sütü ile bebeklerini beslemelerini öneriyoruz. Bebeklere hazır süt verirken mümkünse günlük süt adı verilen süt türünden içirilmesini tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde yenidoğan bebeklere bebek maması da yedirilebilir. Hem anne sütü hem de bebek maması bebek maması bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri ve besinleri sağlar.

Bebeğinizin gazı varsa, gaza bir de sinirlilik ve ishal eşlik ediyorsa muhtemelen bebeğinizde kolik adı verilen bir tür gıda intoleransı durumu söz konusu olabilir. Kolik rahatsızlığı çeken bebeklerin gece uyumama ve sürekli bir biçimde ağlama gibi şikayetleri oldukça yaygındır. Bu durumda üzerinde durulması gereken birkaç seçenek olacak. Bunlardan ilki doktora danışmaktır. Diğeri ise bebekte gaza neden olan besinlerin neler olduğunu tespit etmektir. Bazı anneler bebeklerine mama haricinde soğan, sarımsak, karnabahar ve brokoli gibi sindirimi güç sebzeler ile baharatlı yiyecekler veriyorlar. Bu gıdalar bebeklerde gazlanmaya neden olabilmektedir. Bu tür besinleri bebeğe sürekli yedirmeye çalışmak bebekte mide tahrişine yol açabilir. Diğer yandan rezene çayı gibi bebeklerde kolik ve gazlanmaya iyi gelen doğal tedaviler de uygulanabilir.

Bebeklerin İlk Altı Aynda Beslenme Önerileri

Bebeklerin ikinci altı ayında kolik şikayetleri nispeten azalmakta ve 8-10 aylardan itibaren kaybolmaktadır. Ancak bazı bebekelrde kolik problemi 1 yaşına kadar devam edebilmektedir. Kolik olan bebekler ebeveynlerine zor zamanlar geçirtebilirler. Bu tür kolik rahatsızlığı kronikleşmiş bebeklerin muhakkak bir çocuk doktoruna görünmesinde fayda vardır. Altı aylıktan itibaren, bebeğinizin sindirim sistemi ve çiğneme yeteneği, bazı katı yiyecekleri yemesi için yeteri kadar gelişmiştir.  Bu dönemde bebeğin katı gıdalara geçişi aşamalı olarak yapılmalı öncelikle pirinç ve bulgur pilavı gibi demir bakımından zengin besinler ile bebeğin beslenmesi takviye edilmelidir. Ayrıca çorbalar da annelerin kurtarıcısı olacaktır. Bu dönemde bebeğe katı gıda vermeyin. Özellikle et gibi sindirimi zor ve kompleks proteinlerden oluşan yiyecekler bebeklerin sindirim sistemini bir hayli zorlayacaktır.
Bu Dönemde Bebeğin Dışkısına Dikkat Edin…
Uyanık anneler özellikle bebeklerin altını değiştirirken bebeğin dışkısını gözlemleyerek bebeğin sindirim sistemi ve beslenme düzeni, beslenme sorunları hakkında fikirler edinebilir. Bebekler katı gıdalar yerken, bebeğin dışkısı daha katı ve güçlü kokuludur. Bu, son derece normaldir ve dışkıda  sindirilmemiş meyve veya sebzeler, küçük parçalar halinde görülebilir. Gevşek ya da sulu dışkı ve bebeğinizin sindirim sisteminde bir sıkıntı olduğununa işaret ediyor olabilir. Sıkça ishal olan bebeğiniz varsa muhakkak doktora başvurmalısınız.

Bebeklerde Ek Gıdalara ve Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı Merak Ediyorsanız Aşağıdaki Video’ları izleyin

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver