Bebekler Neden Geç Konuşur, Çocuk Neden Geç Konuşur, Çocuklar Niçin Geç Konuşur

çocuklarda geç konuşma nedenleri, çocuklarda geç konuşma sebepleri, çocukların geç konuşma sebepleri nelerdir,

Çocuklar neden geç konuşur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğum halen konuşmuyor, çocuğumu konuşmasını engelleyen şey nedir, anne babalar çocuklarının konuşması için ne yapmalıdır gibi sorularınızın cevabınızı çocukların geç konuşma nedenleri başlığı altında topladık. Bazı çocuklar kendi yaşıtlarına nazaran daha geç konuşmakta ve bu durum aileleri endişeye düşürmektedir. Bu durumda aileler çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemeli ve sebebini anlamadıkları bir durumla karşılaştıkları zaman hekime başvurmalıdırlar.

Çocuklarda geç konuşma nedenleri hakkında Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal bizleri bilgilendiriyor:

Serap Uysal, çocuğun işaret ve diğer iletişim biçimleri normal değilse, çocukta ek bir fiziksel, gelişimsel sorun varsa, anlaşılmaz sesler çıkarıyorsa, çevresine karşı isteksiz ve ilgisizse, yeni ortam ve durumlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa, yalnız kalmayı tercih ediyorsa, isteklerini öfkeli davranışlarla anlatmaya çalışıyorsa çocuk hekimine danışılmasını ve sorunun bir an evvel ortaya çıkarılmasını söylemektedir. Çünkü bu tür sorunlar beyindeki konuşma işlevi ile ilgili merkezlerin, kasların ve sinirlerin hastalığına ya da bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan problemler olduğu için tedavisi şarttır.

Çocukların geç konuşma nedenleri zeka geriliği, işitme sorunları, görme sorunları, sık sık havale ve epilepsi (sara) geçirmesi, yaygın gelişimsel gerilik, süreğen depresyon ve çocukluk çağı psikozlarıdır. Sağlık problemlerinin yanı sıra psikolojik sorunlarda çocuklarda geç konuşma sebepleri arasındadır. Bunlarda; yalnız kalma isteği, televizyon izleme, kardeşlik kıskançlığı ve çocuğun içe kapanık olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver