Bebekler Ne Kadar Uyur-Bebeklerde Uyku düzeni ve Düzensizliği Sorunu Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebekler Ne Kadar Uyur-Bebeklerde Uyku düzeni ve Düzensizliği Sorunu ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler Ne Kadar Uyur-Bebeklerde Uyku düzeni ve Düzensizliği Sorunu

Bebeklerin uykusu hem minik meleklerimizin büyümeleri için hem de bizlerin gün boyunca bebeklerin afacanlığından yorgun düşen bedenimizi dinlendirmek için iyi bir fırsatı kullanmak için çok önemlidir. Bebeklerde uyku düzensizlikleri, yetersiz uyku veya çok az uyumak gibi durumlar bebeklerin gelişimini durdurabilmekte ve boy kilo olarak akranlarından geri kalmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında bebeğin huzursuz ve huysuz bir bebek haline gelmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de bebeğin yeteri kadar uykusunu alamamasıdır. Şimdi yazımızda bebekler ortalama olarak günde ne kadar uyumalı, bebeğin uyuduğu yer nasıl olmalı, bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanmalı ve bebeklerde uyku düzensizlikleri nasıl tedavi edilmelidir gibi merak ettiğiniz sorulara yanıtlar vereceğiz.

BEBEĞİNİZ NEREDE UYUYACAK?

İlk aylarda bebeğinizi yakınınızda uyutmak isteyebilirsiniz. Hem sık beslenmesi gerektiğinden hem de gözünüzün önünde olması endişelerinizi azaltacağından bu en akılcı yoldur.

Sepet: Her yere taşıyabileceğiniz bir bebek sepeti ilk aylar için tercih edilebilir.

Bebek Yatağı: Yada tercihiniz bir bebek yatağı olabilir, ilk aylarda yatağınızın yanına koyabilir daha sonra bebek odasına taşıyabilirsiniz. Önceleri bebeğiniz içinde küçücük kalabilir ama hızla yatağı dolduracaktır. İki-üç yaşına gelip artık sığmayana kadar bu yatağı kullanabilirsiniz.

Kendi Yatağınız: Bebeğinizi kendi yatağınızda da yatırabilirsiniz. Özellikle emziren anneler için bu gece beslenmesini kolaylaştıracak, eşinize de bebeğiyle yakınlaşma fırsatı yaratacaktır. Fakat çok yorgunken, alkollüyken veya uyku verici ilaç kullanırken bebeğinizi yatağınıza almak riskli olabilir. Yatak örtüleri ve yastıklarınızın bebeğinizin üzerini örtmemesine de dikkat etmelisiniz.

Yatak takımı seçerken:

Bebeğinizin döşeğinin yatağa uygun boyda, sert ve kolay temizlenir olması gerekir.
Üç- dört tane koton çarşaf ve üç-dört tane koton battaniye bulundurun.
Bebeğin uyurken hava almasını engelleyebilecek yorgan, yastık, yatak örtüsü gibi aksesuarları bebek uyurken yatakta bulundurmayın.
BEBEĞİ NE TARAFA YATIRMALI?

Bebeğinizi sırt üstü ayakları yatağının veya sepetinin ayak ucuna gelecek şekilde yatırın böylece battaniyenin altına doğru kayamayacaktır.
Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin, uyurken oda sıcaklığını 18-20 derece dolayında tutmaya çalışın.
Battaniyeyi omuz seviyesinde döşeğin altına, bebeğin yüzünü örtemeyecek şekilde sıkıştırın.
BEBEĞİ NASIL UYUTMALI?

Bebeğinizin doğru uyku alışkanlıklarını şimdiden edinmesi ileride karşılaşabileceğiniz uyku problemlerinin birçoğunu önleyecektir. İlk aylardan bebekler günün çoğunu uykuda geçirir, uykuya kendi kendine geçmeyi bu dönemde öğretmeye başlayabilirsiniz.

Emerken uykuya dalarsa omzunuza alıp sırtını sıvazlayarak yavaşça uyandırın
Uykulu halde fakat uykuya dalmadan önce yatağına yatırın
Üstünü örtüp kendi kendine uykuya geçmesini bekleyin. Böylece ileride gece uykusu bölündüğünde uykulu halde yatağında olması uykuya geçmesi için yeterli olacak; uyuyabilmek için emmeye veya sallanmaya ihtiyacı olmayacaktır.
BEBEK NE KADAR UYUMALI?

Bebeğinizin dinlenmek ve büyümek için yeterli süre uyuması gereklidir ama her bebeğin uyku düzeni farklıdır. Bebeğiniz huzurluysa ve büyüyorsa uyku saatlerini diğer bebeklerle karşılaştırıp, endişelenmeniz gereksizdir. Yenidoğan bir bebek genellikle günün 17 saatini uykuda geçirir (gündüz 8 saat, gece 9 saat kadar). İki aylık bir bebekte bu 3-4 saat gündüz, 12 saat gece olmak üzere 15-16 saate iner.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver