Bebekler Hangi Sıklıkla Emzirilmeli?-Bebek Nasıl Emzirilir? Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebekler Hangi Sıklıkla Emzirilmeli?-Bebek Nasıl Emzirilir? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler Hangi Sıklıkla Emzirilmeli?-Bebek Nasıl Emzirilir?
bebekler ve anne

bebekler ve anne

Annelerin akıllarında yer eden sorulardan bir tanesi de bebeklerin emzirilme sürelerinin ayarlanması ile ilgilidir. Anneler için bebeklerin beslenmesi son derece önemli bir konu olduğu için bebeklerin emzirilme teknikleri ve bu konuyla ilgili ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Özellikle bebeklerin emzirilme sıklığı, her emzirmede ne kadar anne sütü verilmesi gerektiği, günün hangi vakitlerinde emzirilmesinin faydalı olacağı gibi konuları siz okurlarımızla paylaşacağız. Ancak hemen belirtelim ki anne sütü gerçekten mucizevi bir besin maddesidir.

Bebek ne kadar süre emzirilmeli?

Doğumdan hemen sonra emzirilmeye başlanan bebek, herhangi bir ritm zorlaması olmadan, her arandığında ve istediğinde emzirilmeli, emzirme süreleri bebek istediği sürece devam etmeli, ancak yaklaşık 20 dakika sonunda bebek hala emmeye devam etmek istiyorsa göğüs değiştirilip her iki göğüs de boşaltılmaya çalışılmalıdır. Bir sonraki seansa daima son emzirilen göğüsten başlanmalı, son emilen göğsün bebek tarafından tam boşaltılamadan emmeyi sonlanacağı hatırlanmalıdır. Doğuştan sonraki 3 ila 4. günlerde annenin “olgun sütü” gelmeye başlar. Bu sütün iki aşaması vardır. Birincisi göğse inmiş olan “ön süt”, diğeri ise bebek emdikce geriden kanallardan gelmeye devam eden “art süt”. Ön süt biraz daha sulu olmakla beraber, art sütün yağ oranı daha fazladır ve bebek bu süte ulaşabildiğini gelen sütün yağ oranı, bebekte doygunluk hissi uyandırıp memeden tatmin olup ayrılmasını sağlamaktadır.

Bebek hangi sıklıkta emzirilmeli?

Bebeğiniz sizi, ihtiyacı olduğu zaman emecektir. Acıktığı zaman ağlayacak, yeterince aldığı zaman da beslenmeyi durduracaktır.

Bebeklerin çok küçük mideleri vardır, bu yüzden de beslenme döneminde sadece üstesinden gelebilecekleri kadar ufak miktar alırlar. Sonuç beslenme sayılarında yoğunluk. İlk birkaç haftada, yeni doğan bebeğiniz 24 saatlik zaman dilimi içinde 7-8 beslenmeye ihtiyaç duyar.

Bu da her 3-4 saatte bir beslenme demek, ve genelde gece boyunca 1 defa olur. Bebeğinizin beslenme saatleri arasında dinlenmeye ve yediklerini sindirmeye ihtiyaçları vardır. Bu zaman aralığı da sütünüzün tekrar dolmasına yardımcı olur. İlk aydan sonra emzirme sıklığı günde 5-6 defaya düşer.

Her emzirme genellikle yaklaşık 10-20 dk. arasındadır. Başlangıçta bebeğiniz biraz arsızca (doyumsuzca) davranacak, fakat; doydukça ve yoruldukça daha sakin bir şekilde emecek ve durgunlaşacaktır. Bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediğini görmenin en iyi yolu, aylık kilo artışının düzenli olarak takip edilmesidir.

Bebeğin doğar doğmaz emzirilmesinin faydaları nelerdir?

Bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. İlk sütün bebeğin bağırsak florasının oluşması üzerinde büyük etkisi vardır. Ancak esas faydası süt üretimini artırmasının. Ayrıca emzirme sırasında salgılanan hormonlar rahim duvarının kasılmasını tetikler. Bu sayede de plasentanın ayrılması daha kolay olur ve rahim kanaması ihtimali minimuma iner. Yani ilk sütün sadece bebeğe değil aynı zamanda anneye de yararı vardır.

Sezaryen doğumda bebeğin annenin yanına gelmesi gecikiyor mu?

Normal doğumlarda bebek doğduktan hemen sonra anne memesine konulmalıdır. Sezaryen doğumlarda, eğer anne epidural anestezi altındaysa göbek bağı kesildikten ve bebek kurulandıktan sonra solunum dolaşım parameteleri istikrarlıysa işlem devam ederken bile ana emzirebilir. Genel anestezi altındaki sezaryenle doğumlarda bile bebeğin annenin göğsüne 3-5 dakika dokundurulması sütün erken gelmesini sağlayabilir. Yani istenildiği halde sezaryen doğumlarda da bebekle anne hiç vakit kaybetmeden bir araya getirilebilir.

Yeni doğan bebeğe şekerli su vermek gerekli midir?

Hayır. Yeni doğan bebeğin ilk ve tek gıdası anne sütü dür. Anne sütü nün olmadığı istisnai durumlarda ise formül süt verilebilir.

Kesilen anne sütü yeniden gelmeye başlayabilir mi?

Kısa süreli ani süt koptuğunda eğer anne emzirme de ısrar ederse süt yeniden gelmeye başlar.

Anne sütü doğumdan ne kadar süre sonra artıyor?

Genellikle doğumdan 3 gün sonra anne sütü bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılayacak seviyeye gelir. 3 haftadan sonra ise maksimum düzeye çıkar.

Sütün bebeğe yeterli gelip gelmediği nasıl anlaşılır?

Sütün bebeğe yeterli gelip gelmediğine doktor karar vermelidir. Sütün yetmemesinin en belirgin işareti bebeğin yeterli kilo almasıdır. Bebek alt sınır olarak ayda 500 gram ve üzerinde kilo alıyorsa, sütün ulaştığı düşünülür. Bu durumda annelerin ilk 6 ay emzirme yi bırakmaması gerekir.

Anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir?-Sütü artırmak için hangi besinlerin tüketilmesi gerekir?

Süt verimini etkileyen birçok faktör vardır. Ancak sütü doğrudan arttıran mucizevi bir besin veya içecek yoktur. Annenin esas beslenme dengesini gözetecek şekilde standart olarak beslenmesi önemlidir.

Sıvı alımı anne sütü nı artırır mı?

Emziren annelere bol bol sıvı almaları önerilir. Ancak sıvı alımı sütün artması için değil, annenin kendi sağlığı için önemlidir. Emzirme sırasında günde 1 – 1.5 litre sıvı kaybına uğrayan annenin bu açığı bol su içerek kapatması gerekir.

Annenin yaptığı besinler sütün içeriğini değiştiriyor mi?

Annenin çok yemek yemesi sütün protein ve enerji içeriğini çok değiştirmez. Sadece özellikle Omega 3 yönünden zengin beslenme ya da Omega 3 takviyesi, sütü bu açıdan zenginleştirir. Diğer yandan annenin yediği soğan ve sarımsak gibi kokulu yiyecekler sütün kokusunu değiştirip, bebeğin memeyi itmesine neden olabilir.

Emziren annelerin  sigara ve alkol tüketmesinin zararları yan etkileri nelerdir?

Emzirme döneminde sigara, alkol, kafeinli içecekler ve bazı ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü bu ürünlerdeki zararlı etkenler anne sütü yle birlikte bebeğe geçebilir.

Süt yarar etkileyen faktörler nelerdir?

Süt verimini etkileyen 3 önemli faktör vardır:

– Genetik yapı: Bazı anneler bu konuda doğuştan şanslıdır. Bu kadınların süt verimleri çok iyidir.

– Annenin psikososyal durumu: Anne ne kadar rahat bir yapıya sahipse sütü de o kadar fazla olur. Huzursuz, stresli, garip ve mükemmeliyetçi annelerde süt verimliliği düşüktür. Ayrıca annenin iyi istirahat düzenli uyuması süt verimini artıran önemli bir faktördür. İş hayatının yorgunluğu ve stresli ortamı, aile içi sorunlar, annenin geçirdiği hastalıklar, ağrı ve sancılar süt verimini olumsuz etkiler.

– Emzirme tekniğine bağlı hatalar: Emzirme ye geç başlamak, formül mamaya ve ek gıdaya erken geçmek, bebeğe biberon ya da yalancı emzik vermek, bebeği memeye yanlış yerleştirmek, bebeğin meme başını doğru kavramaması, gece emzirme mek, 5-6 saatten uzun süre emzirme mek verimliliği düşürür.

Yemek sütü arttırır mı?

Tatlı yemek sütü artırmaz. Sadece annenin kilosunu artırır.

Bebeğin kaç yaşına kadar anne sütü alması gerekir?

Bebek, ilk 6 ay mutlaka, 1 yaşına kadar kesinlikle, 2 yaşına kadar tercih, 3 yaşına kadar da keyfe keder emzirilebilir. Anne sütü her yaşta yararlıdır. Her şeyden önce süttür. İlk 6 ay tek başına yeterlidir. 6 ay 1 yaş arasında ek besinlerle birlikte verildiğinde, bir yaşından sonra da bebeğin günlük süt ihtiyacını en doğru bileşime karşılayan bir besin olarak yararlıdır. Mükemmel bir besin olmanın yanı sıra bağışıklık sistemi üzerine de her yaşta çok büyük faydaları vardır.

Formül mamayla beslenen bebekler ne gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir?

Mamayla beslenen çocukların obezite, bağırsak, ortakulak, üriner sistem ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla, alerjik hastalıklara (egzama, astım, bronşit) yakalanma riski, anne sütüyle beslenenlerde göre daha yüksektir.

Emzirmenin anneye ne gibi faydaları vardır?

Emzirme, doğum sırasında ve sonrasında annenin kendini daha kolay toplamasını sağlar. Emziren kadın, annelik duygusunu daha yoğun yaşıyor ve lohusalık depresyonunu daha kolay üstünden atıyor. Ayrıca emzirmek, göğüs kanserine yakalanma riskini düşürür ve osteoporozdan korur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver