Bebekler Anne Karnında İken Sesleri Duyarmı İşitir mi? Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebekler Anne Karnında İken Sesleri Duyarmı İşitir mi? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler Anne Karnında İken Sesleri Duyarmı İşitir mi?

Hamile bayanların bir çoğu, hamilelik dönemlerinde bebekleri ile boş vakitlerinde konuşurlar. Hatta anne adayı olarak bir çoğumuz da anne karnındaki cenin ile konuşmanın saçma bir çaba olduğuna ve bebeğin rahimde iken bizleri asla duyamayacağına inanırız. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bebeğin anne karnında ilen özellikle annenin sesine karşı oldukça duyarlı olduğunu ve hatta tepki verebildiğini gösteriyor.

Anne karnındaki bebek özellikle tiz(ince) sesleri duyar. Kalın sesleri ince sesler kadar iyi algılayamaz. Bunun nedeni bebeğin kulak yapısının rahim içindeyken çok fazla gelişmemesi ve rahim duvarının kalın sesleri geçirmemesi ile alakalıdır. Bu bir anlamda bebek için koruyucu bir faktördür. Böylece bebek dışardaki gürültülü sesleri duymaz.

Bebek 16 haftalıkken tiz sesleri çok rahatça duyabilmekte ve 32 haftalıkken duyduğu sesleri aklında tutabilip daha sonra bu seslere tepki verme yetisine sahip oluyor. Bunun sebebi anne karnındaki bebeğin 32 haftalıkken beyin gelişiminin tamamlanmış olmasıdır.

Müzik ve bebeğin ruh sağlığı

Bebek doğduktan sonra herhangi bir nedenden dolayı ağlıyor ve susturulamıyorsa, anne karnındayken dinletilen müziklerle sakinleşebiliyor. Bu anneler tarafından defalarca denenmiş ve başarılı olmuş bir yöntemdir. Müzik dinletmenin bebeğin zeka gelişimine iyi yönde etkisi olduğu söylense de, müzik dinletmek daha çok bebeğin ruhsal gelişmine katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver