Bebek Gelişimi İçin Müzik-Bebeklerde Müzik Eğitimi-Bebeğe Müzik Dinletmek Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebek Gelişimi İçin Müzik-Bebeklerde Müzik Eğitimi-Bebeğe Müzik Dinletmek ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek Gelişimi İçin Müzik-Bebeklerde Müzik Eğitimi-Bebeğe Müzik Dinletmek

Bebekler anne karnındaki dönemlerden itibaren dış dünyadaki sesleri duyabilmekte ve bu seslere tepkiler verebilmektedir. Bebeklerin zihinsel ve ruhsal gelişiminde anne karnından itibaren dinlenilen müzik parçaları, ninniler, güzel hoş sözler ve anne babanın konuşmalarının oldukça olumlu etkilerinin olduğunu uzmanlar söylemektedir. Bebeğin doğumu ile de ritmik ve hoş seslere olan ilgileri azalmadan devam edebilmektedir. Bebekler özellikle 4-5 . aylardan itibaren güzel ve hareketli müzik parçaları çaldığında oynayarak ve ritim tutarak el çırparak sevinçlerini gösterirler. Bebeklerin müziğe olan bu ilgileri büyüme sürecinde de devam etmektedir.

Çocuğunuzu müzik dinlemeye, şarkı söylemeye, üç yaşından itibaren müziği öğrenmeye teşvik edin. Çünkü müzik hem eğitiyor hem geliştiriyor. Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda terapi, yorgunluğumuzu alan dinlenme aracı, özel zamanlarda eğlenme yolu olan müzik; çocuklar için de eğitici ve geliştirici özelliğe sahip. Çocukların kendilerini ifade etme ve iletişim kurabilme yeteneklerini geliştirdiği için, mutlaka okul öncesi dönemde çocuklara müzik eğitimi verilmeli. Çocuklara evde de müzik dinletmek çok yararlı. Ancak ne tür müzik dinlettiğiniz de önemli.

Uzmanlar klasik müzik ve çocuk şarkılarına ağırlık verilmesi gerektiği, asla arabesk gibi müzik türlerinin çocuğa dinletilmemesi gerektiği konusunda birleşiyorlar. İşte, müziğin çocuğa kazandırdığı yetenekler… Dinleme alışkanlığı Üç yaşından sonra çocuklarda oturarak dinleme eğilimi başladığı için bu dönemde müzik eğitimi vermek, dinleme ve sessiz kalma alışkanlığı kazandırıyor. Sosyalleşme Müzik eğitimi, özellikle grupla birlikte şarkı söylemek, çocuğun sosyalleşmesini sağladığı gibi ona sesini kullanmayı ve denetlemeyi keşfetmesini, uyum becerisini geliştirmeyi öğretiyor.

Bir enstrüman çalması da ritim-melodi duygusunun gelişmesinde etkili oluyor. Disiplin ve özgüven Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda, piyano eğitiminin çocukların disiplin, adaptasyon, rahatlama yeteneği, özgüven, sorumluluk, kişisel düşünce gibi kişilik özelliklerinin gelişiminde etkili olduğunu bulmuşlar. Akciğer gelişimi Şarkı söylerken solunum kontrolü ve akciğer gelişimi oluştuğu gibi enstrümanla çalışma, hem büyük ve küçük kasların gelişimini hem de çocuğun psiko-motor (zihin-kas uyumu) gelişimini olumlu etkiliyor
. Dil gelişimi Müzik, çocuğun dil gelişiminde çok önemli rol oynuyor. Dil, okul öncesi dönemde geliştiği için, bu dönemde şarkılar ve tekerlemeler söylemek, çocuk 6 yaşından sonra okula başladığında yazma öğrenimini kolaylaştırıyor.

Beynin erken gelişimi Müzik ve çocuk gelişimi üzerine yapılan çalışmalar, müzik ile beynin erken gelişimi arasında önemli bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Erken müzik eğitimi, özellikle de piyano dersleri, çocukların beyinlerindeki işlem merkezlerini geliştiriyor. Konsantrasyon becerisi Çocukta konsantrasyonu sağlamanın en iyi yollarından biri, kuşkusuz müzik eğitimi. Çünkü müzik kendi iç disiplini dolayısıyla, ciddi bir dikkat yoğunluğunu gerektiriyor.

Müzikle gelişen konsantre olabilme becerisi, tabii ki çocuğun yaşamındaki diğer alanlara da olumlu yansıyor. İlgili konular: 4 yaş çocuk gelişimi 4 yaş çocuğunun sosyal, duygusal, fiziksel ve dil gelişimini bilerek ona karşı nasıl davranmanız gerektiğine dikkat edin. Çocuklarda 3-6 yaş gelişimi Aile içindeki disiplinin sağlanması açısından çok önemli olan 3-6 yaşlarda, çocuklardaki gelişimler nelerdir? Çocuklarda 3 yaş gelişimi 3 yaşındaki çocuğumuzun el ve parmak hareketleri gelişmiş, çoğu kelimeyi anlaşılır şekilde söylemeye başlamıştır. Hangi yaşta hangi spor yapılmalı? Çocuklarımız için spor seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar…
Çocuğunuzun gelişimi normal mi? Bebeğinizin gelişiminin normal seyrinde olup olmadığını öğrenmek yeni testlerle mümkün!

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver