Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin Ne Yapmalı-Anne Sütü Zeka İlişkisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin Ne Yapmalı-Anne Sütü Zeka İlişkisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin Ne Yapmalı-Anne Sütü Zeka İlişkisi
emziren anne

emziren anne

Bebeğin Zeka ve Zihinsel Gelişimi için aslında yapılabilecek pek bir şey yok gibi görülüyor. Bunun en önemli nedeni bebeğin zekasının büyük ölçüde anne ve babanın genetik mirası yoluyla şekillenmesidir. En azından şimdiye kadar bebeğin zekasını geliştirmek için neler yapılabileceği konusunda pek bir bilimsel çalışma yoktu. Ancak son zamanlarda anne sütü üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde beslenmenin de bebek zihinsel gelişiminde önemli bir etken olduğu ortaya çıktı. Burada beslenme denilince bebeğin en önemli kurtarıcısının sadece sağlıklı bünye ve bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda zeka gelişimi için de önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Daha açık bir ifade ile anne sütü bebeğin zekasını geliştirmek için en önemli besin maddesi olarak ortaya çıkıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka seviyelerinin IQ olarak olması gerekenden 10-15 puan daha yüksek olabileceği ortaya çıkıyor. Bu karşılaştırma yapılırken anne sütü ile beslenen bebekler ile hazır bebek mamaları ile beslenen bebekler karşılaştırılmış.

Bebeğin doğumu ile birlikte sağlıklı beslenme adına ilk yapılması gereken şey anne sütü ile bebeği tanıştırmaktan geçiyor. Malesef toplumumuzda son zamanlarda annelerin sosyal yaşama katılmasının da etkisi ile doğum yapan hanımlar anne sütünden imtina edebiliyor ve bebeklerini bebekliğin ilk evrelerinden itibaren anne sütü yerine hazır bebek mamaları ile beslemeye başlayabiliyorlar. Burada annelerin bilinç düzeyinin yükseltilerek bebeklerini doğal anne sütü ile beslemeleri konusunda uyarmak gerekiyor. Neticede bebeğin zeka düzeyi hem gelecekte başarılı bir hayat geçirmesinin sigortası olacak hem de totalde ülke kalkınmasına etki edecek. Ülkemizin en önemli kalkınma kaynağının beşeri sermayesi olduğu aşikar. Bu bağlamda annelerin bebeklerini anne sütü ile beslemeleri gelecekte ülkemiz insanının daha zeki olmasına da olanak sağlayacaktır.

Bebekleri sağlıklı beslenmenin 3 önemli etkeni vardır. Bunlar yiyecek, sağlık ve bakımdır. Anne sütü bu 3 temel ögeyi kusursuz bir biçimde barındırıyor ve kaynaştırıyor. Emzirme sürecini 1 ile 1 buçuk yıldan aşağı olmamak üzere sürdürmek annelerin en temel görevleri olarak dikkat çekiyor. Anne sütünün faydaları çok çeşitlidir. Anne yönünden de bir takım faydaları var. Bebeklerini emziren annelerde göğüs kanserine yakalanma riski önemli ölçüde azalıyor. Aynı zamanda doğum sonrası kanama tehlikesi, rahım kasılmaları ve kan kaybı riski de yok oluyor. Annenin bebeğini emzirme süresi bebeklerin doğum sonrası ilk dönemlerinde hastalıklar nedeniyle ölüm riskini de azaltıyor. Yaşamının ilk aylarında sadece anne sütü alan bebeklere nazaran mamayla beslenen bebeklerde ishalden ölme riski 14, zatürreden ölme riski 4 kat daha fazla oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver