Bebeğin İlk Hareketleri

Bebeğin Doğumdan Sonra İlk Hareketleri

Bebek sırt üstü yatarken bilinçsiz ayak hareketleri yapar. Bu bilinçsiz, amaçsız ve daima yön değiştiren ayak hareketleri 6 hafta sonra yavaş yavaş geçer ve ayak çırpınmaları eş zamanlı ve simetrik hale gelir. Bu sırada tüm kasların birbirine uyumu ve gelişmesi sağlanmış olur. Bu nedenle, bebeğin bacak hareketlerini kısıtlayan kundaklamadan ya da sıkı giysilerden kaçınmalıdır. Aslında, bebeğin 16-18 saatlik uykusu yüzünden hareket etmek için pek çok zamanı yoktur.

Sırt üstü yatış durumu; dayanma, kaldırma hareket tansiyonlarının gelişmesine yardımcı olur. Bu nedenle, bebek daima sırt üstü yatarsa, stato-motorik gelişme uzunca bir süre yer almaz. Burada sırt üstü çevrilmiş bir kaplumbağa örneği hatıra gelmektedir.

Buna karşılık, yüzükoyun durumunda bebek, hareket çabalarını sürdürebilir. Sürünme hareketleri, eğer anne, sürünmeye başlayan ayağı topuktan tutar ya da desteklerse, tahrik edilir ve kuvvetlendirilmiş olur. Bu arada bebeğin ensesi, başı bir yana döndürecek şekilde tek taraflı uzanmıştır.

Stato-motorik gelişme, dayanma ve hareket fonksiyonlarının daha ilk günlerden itibaren çalışmaya geçmesini sağladığından yüzükoyun yatış şekli çok önemlidir.

Bebek, doğumundan birkaç gün sonra kısa bir an için başını kaldırabilir. Bebeğin bu hareketleri, beyindeki bir merkezle tahrik edilir. 6. haftadan itibaren yukarıda sözü edilen hareketleri üst vücut organlarının dayanma reaksiyonları izler, bu arada bebek başını kaldırabilir ve ensesini uzatabilir. Bebek, yüzükoyun yattığı zaman daha çok hareket etme olanağını bulur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver