Bebeğin Ev Kazalarından Korunması

Bebeğin Kazalardan Korunması

Çocukluk dönemindeki ölümlerin çoğunluğunun nedeni, kazalardır. 100 çocuk ölümünden 30’u kaza ölümüdür. Bebeklik dönemindeki kaza tehlikeleri asla küçümsenmemelidir. Anne-baba, bebeklerini kazadan korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Bin-bir güçlükle dünyaya getirdiğiniz çocuğunuzu tehlikelere karşı bu savunmasız döneminde koruyup kollayınız. Burada birkaç önemli noktaya değinilmiştir:

Sponsorlu Bağlantılar

1. Bebek, yatağın ya da bahçesinin dışında bir an için bile olsa, kesinlikle gözetilmeden bırakılmamalıdır. Bebek, kaşla göz arasında koltuktan ya da yataktan yere düşebilir. O halde bebek, altını değiştirme sırasında herhangi bir şey almak için bile olsa yalnız bırakılmamalıdır. Bebek ya bir elle tutulmalı ya da yere kalın bir battaniye üzerine yatırılmalıdır.

2. Bebek, suyun içine kayıp boğulabileceğinden, küvette kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır.

3. Karyolanın parmaklığı daima kapalı olmalıdır.

4. Yumuşak yastıklar, kuş tüyü yataklar, yanlış yerleştirilmiş emniyet kemeri ya da oyuncaklar ağız ve burundan soluk almayı engelleyebilir. Bunun sonunda da çocuk boğulabilir.

5. Yatağın üzerine gerilerek oyuncak asılmış kordonlar, emzik kordonu; bebeğin boynuna dolanıp onu boğabilir.

6. Bebeğe; küçük oyuncaklar, bonbon şekeri, fındık, fıstık vb. yemişler, sıkılıp bırakıldığında ses çıkaran küçük lastik oyuncaklar, boncuklar vb. gibi şeyler verilmemelidir. Bu tür maddeler bebeğin solunum yollarına kaçarak sonu ciddi olabilecek tehlikeler yaratabilir.

7. İğne, derece, makas ve her türlü kesici aletler, çocuğun uzanamayacağı bir yere konmalıdır. Çünkü, bu aletlerle yaralanmaların oluşturacağı tehlike büyük olabilir.

8. Kapağı bozuk termofor, iyi kapanmayan sıcak su şişeleri ya da çamaşır suyu dolu kovalara dikkat etmek gerekir. Haşlanma ya da yanma tehlikesi bebeklik döneminde rastlanan olağan olaylardandır. Bebeğinizi sobalarınızdan uzak tutunuz. Sobaya dokunarak kendini yakabileceği gibi bilhassa elektrikli sobaları devirerek büyük çapta ve ölümcül ev yangınlarına da sebep olabilirler.

9. Su deposu ya da havuz gibi şeylere bebeğin düşmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

10. Merdivenler, parmaklıklar, korkuluklar, buzdolapları, soğutucular, çamaşır makineleri emniyete alınmalıdır.

11. Prizlerde ve diğer bütün elektrik tertibatlarında gerekli ön tedbirler alınmalıdır. Parmağını sokamayacak prizler bulunmalı ve kesinlikle duvardaki yuvasından sarkmış, kabloları açıkta olan prizler bulunmamalıdır.

12. Bebeğin mutfakta emeklemesine izin verilmemelidir. Kaynar su, sıcak yağ, elektrik ocağı vb. gibi şeyler çocuk için büyük tehlikelerdir.

13. Ortada bırakılan temizlik malzemeleri, ilaç, alkol, benzin, çamaşır suyu, ayakkabı boyası, kozmetik, fare zehiri, alkali maddeler, asit ve evde kullanılabilecek öteki malzemelerle zehirlenmeler korkunç derecede çoğalmıştır.

14. Emekleyen bebek, zehirli olabilecek bitkileri kaşla göz arasında yutabilir.

15. Naylon torbaları ya da benzeri şeyleri bebek başına geçirip boğulabilir.

16. Fazla ısı, bebekte ısı birikmesine ve güneş çarpmasına neden olabilir (örneğin, bebek arabasının kızgın güneşte bırakılması; bebeğin, pencereleri kapalı duran bir arabada bırakılması gibi).

17. Küçük bebekler, odada küçük bir çocukla kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Küçük çocuk bilinçsiz bir şekilde bebeğe zarar verebilir. Annenin çok kısa bir süre için dışarı çıkması gerekse bile bundan vazgeçilmelidir.

Bebek, kendisini kazalara karşı koruyamayacağı için, onun güvenliğinden yalnızca büyükler sorumludur. Bir bebeğin her ne şekilde olursa olsun kazaya uğraması, büyüklüklerin dikkatsizliklerinin ve düşüncesizliklerinin bir sonucudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver