BDS Sistemi Nedir? Hakkında Bilgi MEB SBS Yerine Gelen Yeni Sistem BDS Nedir? SBS Yerine Gelen BDS Hakkında Bilgi

SBS Yerine Gelen BDS Hakkında Bilgi,

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)3 senedir düzenli şekilde yaptığı SBS sistemini son kez 2013 yılında uygulayacağını ve daha sonrasında uygulamayacağını önceden belirtmişti. Peki SBS’yi kaldırdıktan sonra yeni bir sınav sistemi olmayacak mı? hep öğrencilerin aklında bu soru vardı. SBS yerine gelecek olan BDS sisteminin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Bu makalemizde SBS yerine geçecek olan BDS sisteminin ne olduğunu sbs ile aralarındaki farklılıkların neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni SBS Sistemi BDS Nedir? 

Çalışmalara göre 2013′ten itibaren ilkokul 4. sınıftan 12. sınıfın sonuna kadar öğrenciler, her mart ayı sonunda sınava tabi tutulacak. Okullarda, her sınıfta yapılacak sınavlarda, öğrenciler ana derslerden sınava alınacak.

Öğrencilere kesinlikle sınav sonuçları verilmeyecek ve sadece okul yönetimi ile öğretmenle paylaşılacak. Sınav soruları sadece o yılın müfredatından çoktan seçmeli test usulü olacak. Böylece öğrencinin o yılın müfredatında başarısı ölçülerek öğrenme düzeyi ölçülecek.

Peki bu sınavların sonuçları ne işe yarayacak? Sınavların sonuçları öğrencilerin öğrenme düzeyini ve kazanımlarını ölçecek. Ama bir adım sonrasında ise SBS’nin kaldırılıp 4. 5. 6. 7. ve 8. sınıf sonu sınavları ile okul başarı notunun hesaplanması ve liselere bu puanla girilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Aynı şekilde, bu sınavların sonuçlarının YGS yerine de kullanılması da planlanıyor.

Etiketler: :
bds nedir, bds sistemi, bds sınavı nedir, sbs yerine bds, yeni sınav sistemi bds, sbs sistemi, bds meb

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver