Baz Nedir Hakkında Bilgi

Baz Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Baz Nedir, Baz Ne Anlama Gelir, Baz Ne Demektir, Baz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Baz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Baz Anlamı

Proton, yani hidrojen iyonu alabilen kimyasal madde. Önceleri asitlerin etkisini ortadan kaldıran tadı ekşi maddelere, daha sonra, çözündükleri zaman hidroksil iyonu veren maddelere baz denmekteydi. Bazlar genel olarak suda iyi çözünürler. Sulu çözeltileri elektriği iyi iletir ve kayganlık duygusu verir. Kırmızı turnusol kâğıdının rengini maviye, renksiz fenolftalein çözeltisini pembeye çevirirler. Asitleri nötrleştirerek tuz ve su verirler. Ametal oksitlere de aynı etkiyi yaparlar.

Genel olarak kuvvetli bazlar, metal oksitlerine suyun etkisiyle, zayıf bazlarsa metal tuzlarına kuvvetli bazların etkisiyle elde edilirler. Bu nedenle, M metal olmak üzere, bazlar M(OH)n genel formülüyle gösterilebilir.

Metallerden türeyen bu bileşiklerin suda kolayca çözünebilenlerine metal hidroksitleri ya da bazik (alkali) hidroksitler denir. Amonyak (NH3) gibi hidroksil grubu içermeyen ve metalden türemeyen bazlar da vardır. Bazlar, OH grubu sayılarına göre, bir değerli (NaOH), iki değerli [Ba(OH)2], üç değerli [Al(OH)3] bazlar olarak sınıflandırılırlar.

Bazların kuvveti, sulu çözeltilerindeki hidroksil iyonu derişimiyle ölçülür. Bir baz suda ne kadar çok iyonlaşırsa o kadar kuvvetli, ne kadar az iyonlaşırsa o kadar zayıftır.

Konu ile ilgili aramalar: Baz Nedir Baz ödev ara Baz kelime anlamı Baz sözlükte ara Baz ansiklopedi bilgi bankası ara Baz ne demek Baz neye denir

Baz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver