Bayramda Çok Şeker Yemenin Zararı, Bayramda Fazla Şeker Tüketimi, Çok Şeker Yemek

çok şeker yemenin getirdiği zararlar, fazla şeker yemenin zararları, şeker yemenin dişlere zararları,

Bayramda Çok Şeker Tüketimine Dikkat

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Ramazan bayramına sayılı günler kaldı, ve herkesde  büyük bir coşku var. Alışverişler yapılıyor, şekerler, kolonyalar  alınıyor.  Fakat çok fazla şeker tüketimi yapılmamalı. Çocuklara, misafirlere  ikram ettiğimiz şekerler fazla tüketildiği zaman dişlerimizde mikro çatlaklara yol açarak diş çürümesine etki ediyor. Bayramda şeker tüketimi ile ağızdaki asidik ortamın arttığını, ağzın suyla çalkalanması durumunda bile bu asidik ortamın kaybolmasının yaklaşık 40 dakikayı bulduğunu sizlere söylemek isteriz.
Şekerli besinler ne kadar doğal olsalar bile asit oluşturuyor.Türkiye nüfusunun yüzde 80-90′ının dişlerinde mikro çatlaklar var. Bu yazımızda fazla şeker tüketiminin zararlarına deyiniyoruz…

 

Bazı bölgelerde oluşan plakların temizlemesinin zor olduğunu ifade eden Durmuş, yemeğin çürük oluşturma potansiyeli olan bir gıdayla bitirilmemesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Durmuş, piyasada satılan, dişin çürümesini engellediği veya dişi koruduğu iddia eden ürünlerin başlı başına diş çürümelerine karşı önleyici etkisi olmadığını, bu tür ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver